Zgoda na wymianę okien – kiedy jest potrzebna?
Pozwolenie na wymianę okien jest konieczne, jeśli chcemy ingerować w wielkość otworów okiennych lub mieszkamy w budynku zabytkowym. A co jeśli chcemy wymienić okna na nowe o tym samym rozmiarze i kształcie?
Gdy nie potrzeba zgody na wymianę okien
Chcesz wymienić okna w domu i zastanawiasz się, czy musisz gdzieś to zgłosić? Podpowiadamy: to zależy to od tego, w jakim budynku chcesz przeprowadzać remont i czego dokładnie będzie on dotyczył.
Warto przytoczyć na początek Ustawę Prawo Budowlane (art. 29 ust. 4 pkt 3):
„Nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę oraz zgłoszenia, o którym
mowa w art. 30, wykonywanie robót budowlanych polegających na: […]
2) remoncie:
- a) obiektów budowlanych, z wyłączeniem remontu:
– budowli, których budowa wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę,
– budynków, których budowa wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę
– w zakresie przegród zewnętrznych albo elementów konstrukcyjnych”.
Co to oznacza? Pierwszy wniosek, który się nasuwa, to informacja, że nie musimy prosić o pozwolenie w przypadku, gdy planowane prace wiążą się z remontem. Tylko jak określić, czym jest remont?
Uważa się, że w odróżnieniu od robót budowlanych remont oznacza drobne prace, w czasie których nie stosuje się materiałów budowlanych użytych podczas budowy obiektu. Jego celem jest odtworzenie stanu pierwotnego danego budynku.
W praktyce oznacza to więc, że możemy wymienić okna na nowe bez konieczności uzyskiwania zgody wówczas, gdy nowe okna będą miały tę samą wielkość i kształt. Nie ingerujemy bowiem wtedy w konstrukcję budynku.
Konieczne pozwolenie na wymianę okien
Jeśli planowane prace można nazwać robotami budowlanymi i wiążą się z przebudową domu, potrzebujemy na nie pozwolenia. Musimy się o nie starać u właściwego Starosty Powiatowego.
W kontekście wymiany okien zgodę na takie działanie musimy uzyskać, jeśli:
- Chcemy w budynku poszerzyć otwory okienne.
- Chcemy w budynku zabudować otwory okienne.
- Chcemy w budynku wybić nowe otwory okienne.
- Budynek znajduje się w rejestrze zabytków.
- Budynek znajduje się na obszarze wpisanym do rejestru zabytków.
Warto zaznaczyć, że w przypadku trzech pierwszych punktów, jeśli ingerencja w budynek jest niewielka, zwykle wystarcza samo zgłoszenie planowanych prac. Należy je zgłosić zanim zaczniemy działać. Brak sprzeciwu w ciągu trzydziestu dni oznacza wówczas zielone światło do rozpoczęcia remontowania.
Wymiana okien w mieszkaniu zależy natomiast od właściciela lokalu, o ile nie będzie on ingerował w rozmiar otworu okiennego. Jeśli chce go poszerzyć lub zmniejszyć, musi uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej.
Remont w budynku zabytkowym
Zgodnie z art. 29. ust. 7 ustawy Prawo budowlane osoby chcące przeprowadzać remont lub roboty budowlane w budynkach zabytkowych muszą uzyskać na nie pozwolenie, w tym pozwolenie właściwego wojewódzkiego konserwatora zabytków.
Podobnie sytuacja wygląda, jeśli budynek jest położony na obszarze wpisanym do rejestru zabytków. Trzeba wtedy zgłosić chęć remontu lub robót i także uzyskać pozwolenie konserwatora.
Niedostosowanie się do tych zasad grozi pociągnięciem do odpowiedzialności karnej.