Zalety i wady okien trzyszybowych
Okna dwuszybowe w nowym budownictwie należą już do przeżytku – współcześnie dużo chętniej inwestorzy i prywatni klienci decydują się na dużo lepsze pod kątem termoizolacji okna trzyszybowe. Mimo niewątpliwych zalet, mają one jednak swoje wady. Poznajmy je!
Okna trzyszybowe – co to jest?
Pakiety trzyszybowe – zgodnie ze swoją nazwą – składają się z trzech szyb, pomiędzy którymi umieszczony jest gaz szlachetny, zazwyczaj krypton lub argon. Mówi się na nie także dwukomorowe, ponieważ pomiędzy szybami powstają dwie komory. Montuje się je w domach, w których właścicielom zależy na energooszczędności. Dlaczego?
Zalety i wady okien trzyszybowych
Największą zaletą okien trzyszybowych jest niski współczynnik przenikania ciepła, co oznacza, że ucieka przez nie mało ciepła z domu. Pozwala to na oszczędzanie na ogrzewaniu w miesiącach jesienno-zimowych.
Ekologiczność okien trzyszybowych to ich niewątpliwy plus, doceniany przez wielu inwestorów. Z tego względu coraz częściej właśnie takie pakiety montuje się w nowopowstających budynkach mieszkalnych. Okna takie wpisują się też w obecne regulacje prawne, ponieważ od 2021 roku maksymalny dopuszczalny współczynnik przenikania ciepła okna w przypadku okien dachowych wynosi 1,1 W/(m2∙K), a fasadowych – 0,9 W/(m2∙K).
Chociaż sam pakiet szybowy nie wystarczy, by cieszyć się w domu ciepłem – poza nim ważne są także okucia okna, profile czy montaż – to jednak jest jego ważnym czynnikiem. Jeśli chcemy oszczędzać w domu energię i nie martwić się tym, że do domu wnika zimno z dworu, lepiej postawić na okna trzyszybowe, a nie dwuszybowe.
Przejdźmy teraz do wad. Pakiety trzyszybowe są niewątpliwie cięższe i droższe od dwuszybowych, średnio o około 25%. Standardowe okno dwuszybowe do bloku będzie nas więc kosztować około 790 zł (cena zależy oczywiście od wielu czynników), a trzyszybowe – około 980 zł. Najtańsze są zwykle okna białe PCV.
Trzeba też dodać, że przez trzy szyby do domu wpada mniej energii słonecznej. Czy jest to wada? Niekoniecznie – latem pozwoli nam to łatwiej zachować w domu przyjemny chłodek.
Sprawdź, jakie masz okno
Jeśli nie wiesz, czy okna w twoim domu składają się z dwóch czy trzech szyb, nic prostszego. Wystarczy zaświecić w nie latarką z telefonu. Jeśli zobaczysz odbite trzy punkty, masz w domu okna trzyszybowe.
Czy warto kupować okna trzyszybowe?
I tak, i nie. Wszystko zależy od miejsca, gdzie chcemy je zamontować. Na pewno nie opłaca się to:
- w miejscach, gdzie nie zależy nam na szczególnym zachowaniu ciepła: garażu, pomieszczeniach gospodarczych czy domkach działkowych;
- w starych budynkach, gdzie i tak nie ma odpowiedniej izolacji cieplnej – ciepło i tak będzie wtedy uciekać, a drogie okno trzyszybowe niewiele pomoże;
- w mieszkaniu, w którym nie mamy zamontowanego na grzejniku licznika, a za ogrzewanie płacimy od metra kwadratowego mieszkania – wydamy sporo na okna, a nasz rachunek za energię i tak nie zmaleje.
Kiedy więc okna trzyszybowe to dobry pomysł? Wtedy, gdy:
- wiemy, że pomogą nam zaoszczędzić na ogrzewaniu, a w domu jest odpowiednia izolacja cieplna;
- mamy zamontowany licznik na grzejniku (pozwolą nam zaoszczędzić nawet 50% na rachunkach),
- lubimy spędzać czas w pobliżu okna i zależy nam, by było przy nim ciepło (czytamy na parapecie, pracujemy lub śpimy przy oknie).