Zalety i wady niskiego i wysokiego progu w oknach balkonowych. Który lepiej się sprawdzi?
Przy wyborze okien balkonowych ważne są nie tylko ich wymiary i sposób otwierania, ale też wysokość progu. Do wyboru mamy próg wysoki, niski lub całkowicie zrównany z podłogą. Co wybrać? Przyjrzyjmy się możliwościom tych rozwiązań.
Jeśli zdecydujesz się na niski próg…
W dzisiejszych czasach coraz więcej osób decyduje się na niski próg (lub jego całkowity brak) w oknach prowadzących na taras lub balkon. Nie ma się co dziwić – takie rozwiązanie jest bardzo estetyczne, wygląda nowocześnie i sprawia, że przestrzeń na zewnątrz dosłownie łączy się z wnętrzem domu, na przykład salonem. Daje to złudzenie powiększenia pomieszczenia, a dodatkowo zwiększa bezpieczeństwo domowników, eliminując element, przez który mogliby się potknąć.
Ta ostatnia zaleta jest szczególnie istotna dla osób starszych, schorowanych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla dzieci. Zgodnie z normą DIN 18030 bowiem niski próg nie może być wyższy niż 20 mm – jeśli nie przekracza tej wysokości, spełnia normy budownictwa bez barier.
Niski próg wykonuje się najczęściej z PCW lub aluminium. Może być zastosowany w oknach balkonowych przesuwnych, rozwieralnych lub przesuwno-rozwieralnych.
Niestety, okna balkonowe bezprogowe lub o niskim progu mają swoje wady. Największa to ich niższa szczelność w porównaniu do tych z wysokim progiem. Niższy współczynnik przenikania ciepła wiąże się w ich przypadku z tym, że przez szczeliny przy podłodze może wpadać chłodne powietrze z zewnątrz. Kwestia szczelności przekłada się zaś na trudniejszy montaż – jest on dość pracochłonny i czasochłonny.
Druga ważna sprawa, o której warto wiedzieć, zanim zdecydujemy się na taki typ okien balkonowych, to trudniejsze zachowanie czystości w obrębie wejścia na balkon lub taras. Niski próg, a tym bardziej jego brak, sprawiają, że do środka domu czy mieszkania łatwiej wpadają zanieczyszczenia, które nie mają się na czym zatrzymać. Zimą zaś trzeba często odgarniać przy nich śnieg – ten zalegający mógłby przymrozić okno i uniemożliwić jego otwarcie.
Trzecia ważna kwestia to cena. Okna o niskim progu są po prostu sporo droższe niż ich odpowiedniki o progu wysokim. Różnica może wynieść nawet tysiąc złotych.
Jeśli zdecydujesz się na wysoki próg…
Jeśli wolisz klasykę i rozwiązania bardziej typowe, możesz wybrać okno balkonowe z wysokim progiem. Zalety? Mniej przepuszczają powietrze i zanieczyszczenia z zewnątrz oraz… są tańsze.
Także i one mają jednak swoje wady. Przede wszystkim wysokie progi są mniej wygodne – szczególnie nie polecamy ich, jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub osoby starsze czy niepełnosprawne. Trzeba też zaznaczyć, że balkon czy taras z wysokim progiem będzie wyglądać bardziej staromodnie.
Co wybrać?
To zależy od zasobności naszego portfela oraz stylu, w którym utrzymany jest nasz dom lub mieszkanie. Jeśli stawiamy na nowoczesność, lepiej wybrać niski próg lub okna balkonowe bezprogowe. Jeśli zaś wolimy postawić na standardowe rozwiązania, a jednocześnie nie mieszkamy z osobami niepełnosprawnymi czy dziećmi, wysoki próg może się sprawdzić.