Zabrudzenia i plamy na szybach okiennych – sposoby na ich usunięcie
Plamy i brud na szybie okiennej można usunąć zarówno środkami zakupionymi w sklepie, jak i domowymi sposobami. Oto najlepsze metody na pozbycie się uporczywych plam z szyby, w tym śladów żywicy, cementu czy zaprawy.
Usuwanie plam z szyby – najważniejsze informacje
Zanim zabierzemy się do mycia zabrudzonej szyby, powinniśmy znać podstawowe zasady dotyczące czyszczenia tak delikatnej powierzchni.
Jeśli mamy do czynienia z zaschniętymi resztkami na tafli, to w pierwszej kolejności dobrze jest poznać, skąd się wzięły – czy to pozostałość farby, żywicy, a może cementu? W przypadku, gdy na szybie widnieją jakieś plamy, możemy nie znać ich pochodzenia. Bez obaw, istnieją środki, także domowe, które się z nimi uporają.
A oto najważniejsze zasady dotyczące czyszczenia szyb okiennych:
- nie warto myć szyb w wietrzne ani słoneczne dni (powstają smugi), jak również podczas mrozów (szyba może pęknąć);
- szybę należy czyścić delikatnie i nigdy na sucho;
- warto używać do tego środków o lekko kwaśnym pH i unikać ich styczności z ramą okienną, metalowymi częściami okna i gumowymi uszczelkami, które mogłyby uszkodzić;
- do mycia szyby nie wolno używać ostrych narzędzi, twardych gąbek, wełny stalowej ani żrących środków chemicznych.
Jak pozbyć się plam z szyby?
Brudne plamy na szybie mogą powstać z rozmaitych powodów. Zawsze warto najpierw spróbować je zmyć ciepłą wodą z płynem do mycia naczyń. Jeśli zaś wolimy domowe sposoby, świetnie sprawdzi się cebula. Wystarczy jej połówką potrzeć plamę i zostawić sok na 15 minut. Po tym czasie zmyć wodą.
Na uporczywe żółte plamy na szybie pomoże mikstura złożona z soku z cytryny, wody, płynu do mycia naczyń i octu. Wszystko mieszamy, nakładamy na ściereczkę i czyścimy szybę. Możemy też przygotować papkę z sody i soku z cytryny (musi być gęsta). Należy nałożyć ją na plamy na 15 minut, a następnie przetrzeć na mokro. Na żółte plamy powstałe na szybie pomogą też oczywiście sklepowe specyfiki.
Inną sytuacją są tłuste plamy na szybie, które warto umyć wodą z płynem do mycia naczyń, a następnie wypolerować szmatką z odrobiną spirytusu. Na końcu taflę trzeba jeszcze umyć płynem lub wytrzeć do sucha ściereczką z mikrofibry.
Jak usunąć z szyby plamy po farbie?
Podczas remontu czy budowy domu nierzadko na okno może skapnąć farba. Jeśli szkło nie było należycie zabezpieczone, czeka nas wtedy jego czyszczenie. Jak zrobić to skutecznie?
Jeśli ślad jest niewielki, resztki farby możemy delikatnie usunąć za pomocą plastikowej skrobaczki lub maszynką przeznaczoną specjalnie do czyszczenia szkła. Farbę zawierającą żywicę usuniemy dzięki terpentynie – przyciskamy do niej delikatnie nasączony wacik, by zmiękczyć zabrudzenie, a następnie zeskrobujemy.
Jeśli natomiast szyba została zabrudzona farbą olejną, spróbujmy pozbyć się jej za pomocą wody amoniakalnej. Trzeba to jednak robić umiejętnie, ponieważ amoniak może zniszczyć ramę okienną.
Jak wyczyścić szybę ze śladów cementu i zaprawy?
W tym przypadku nie warto czekać – cement i zaprawa pozostawione na szybie mogą stworzyć na niej matowe oparzenia. Dobrym sposobem jest nanieść na zabrudzone cementem miejsca odrobinę wody, by je zwilżyć, a w dalszej kolejności delikatnie skruszyć i przetrzeć wodą z płynem do mycia naczyń.
Jeśli zaś chodzi o plamy z zaprawy, owińmy nóż w miękką ściereczkę, zanurzmy go w gorącej wodzie i tak przygotowanym narzędziem próbujmy wyczyścić szybę.
Jak umyć szybę z plam żywicy?
Świeżą żywicę usuniemy dzięki… kostkom lodu. Przyłóżmy je do plamy. Żywica powinna wtedy zastygnąć i odpaść. Ewentualnie możemy ją lekko zeskrobać. Jeśli natomiast żywica jest już zaschnięta, posmarujmy ją masłem lub olejem i zostawmy na godzinę. Po tym czasie trzeba ją zmyć wilgotną ściereczką.