Uszczelki do okien – jak wybrać odpowiednie?
Uszczelki okienne zapewniają oknu wodoszczelność i izolację. Zużyte uszczelki należy wymienić na nowe. Jak dopasować je do okna i kiedy należy to zrobić? Radzimy.
Po co oknom uszczelki?
Uszczelka okienna to drobny element, bez którego przeszklenie nie spełniałoby swoich funkcji. Montuje się ją do skrzydła okiennego na styku z ościeżnicą. Ma zapewniać oknu wodoszczelność, izolację termiczną i akustyczną, ale też ochronę przed przepuszczalnością powietrza, a nawet drganiami.
Pod nazwą „uszczelka” kryje się cały wachlarz produktów wykonanych z różnych materiałów, o rozmaitych kształtach i nazwach. Różni je nie tylko wygląd, ale też sposób montażu. Wybór odpowiedniej uszczelki do okna nie powinien więc być oparty na jej cenie czy estetyce, lecz przede wszystkim na dopasowaniu do konkretnego rodzaju okna. To, co pasuje bowiem do okien PCV, nie będzie kompatybilne z drewnianymi – i na odwrót.
Wraz z użytkowaniem okna uszczelki zużywają się. Wtedy należy je wymienić na nowe. Jeśli nie zrobimy tego w porę, przez przeszklenie będzie wpadać woda i powietrze z zewnątrz, co sprawi, że zimą zapłacimy więcej za ogrzanie domu.
ABC użytkowania uszczelek okiennych
Co kilka lub kilkanaście lat uszczelki wymagają wymiany. To, jak długo uszczelki w naszych oknach będą elastyczne i sprawne, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim od jakości i rodzaju uszczelek i okien, od tego, jak oraz jak często ich używamy, a nawet od warunków atmosferycznych.
Po czym poznać, że uszczelka powinna zostać wymieniona na nową? To proste: zużyta uszczelka okienna staje się twarda, odpadają z niej kawałki, może się kruszyć. Traci swoją elastyczność, a tym samym nie spełnia swojej funkcji.
Okno wyposażone w zużyte uszczelki jest nieszczelne – gdy przystawimy do niego rękę, zwykle możemy poczuć ruch powietrza. To znak, że musimy działać. Nie ma sensu zostawiać takiej uszczelki na oknie – z czasem będzie w coraz gorszym stanie.
Dobieramy uszczelkę do okna
Jak już wspominaliśmy, uszczelkę dopasowuje się do rodzaju okna, a dokładniej – do kształtowników okiennych. Kupienie uszczelki na chybił trafił z nadzieją, że będzie pasować, jest tratą czasu. Uszczelki różnią się bowiem materiałem wykonania (np. silikonowe, gumowe, poliuretanowe, EPDM, TPE, PCV), grubością, szerokością i profilem. Co więc robić?
Aby dobrać idealną uszczelkę do okna, możemy:
- skontaktować się z dystrybutorem lub producentem naszego okna, który doradzi nam, co wybrać;
- wziąć zużytą uszczelkę (lub jej fragment) do sklepu i poprosić o pomoc fachowca (najlepiej znać też wymiary zużytej uszczelki).
Na szczęście cena uszczelek nie jest wysoka, chociaż zależy to oczywiście od ich rodzaju. Metr bieżący uszczelki to wydatek rzędu 1-3 zł.