Tryb zimowy w oknach – ustaw go i zaoszczędź na ogrzewaniu!

Nadchodzi zima. Znów czekają nas mrozy, skrobanie szyb w samochodzie, ubieranie się w ciepłe czapki i rękawiczki, podkręcanie ogrzewania… To ostatnie generuje spore koszty, szczególnie w domach, jednak można je zminimalizować poprzez odpowiednie wyregulowanie okien. Jak to możliwe?

 

Czy wiesz, że okno należy wyregulować?

Zazwyczaj kupujemy i montujemy okna w okresie wiosenno-letnim. Z tego względu są one fabrycznie ustawione na większe przepuszczanie powietrza przez szczeliny. Jest to korzystne latem, lecz zimą generuje problemy – w domu robi się chłodno, a my płacimy więcej za ogrzewanie. Niepotrzebnie! 

Wystarczy wyregulować okna tak, by skrzydła lepiej docisnąć do ramy okiennej. W ten sposób nie będzie szczelin i przepływu zimnego powietrza z zewnątrz. 

 

Regulowanie okien na zimę – zalety

Dlaczego warto? Regulacja okien ma dwie podstawowe funkcje.

  1. Minimalizowanie szczelin sprawi, że z domu nie będzie uciekać ciepło, a chłód nie będzie się tak dostawał do środka. Tym samym mniej wydamy na ogrzewanie.
  2. Utrzymanie w domu odpowiedniej wilgotności. To zaś przekłada się na zmniejszenie ryzyka pojawienia się grzybów i pleśni – wrogów naszego zdrowia, którzy wpływają szczególnie niekorzystnie na nasz układ oddechowy. 

 

Jak przełączyć okna na tryb zimowy?

To bardzo proste – do regulacji przyda się odpowiedni klucz, na przykład imbusowy, lecz może się okazać, że całą pracę wykonasz za pomocą kombinerek lub gołych rąk. 

Otwórz skrzydło okienne. Na jego boku znajduje się od jednego do – zazwyczaj – trzech bolców. Z jednej strony są one szersze, a z drugiej – węższe. W trybie letnim część węższa jest zwrócona do uszczelki. Na zimę trzeba je przestawić o 90°. Będą one wtedy mocniej dociskać uszczelkę na ramie okna i tym samym słabiej przepuszczać powietrze. 

 

Co zrobić, jeśli regulacja nic nie dała?

Jeśli samodzielnie wyregulowałeś okno, a mimo to w pomieszczeniach hula chłodny wiatr, być może problemem jest uszkodzona uszczelka – sprawdź, czy nie jest zniszczona i czy przylega do ramy. Jeśli jest w dobrym stanie, spróbuj wyregulować okno góra-dół i prawo-lewo manewrując śrubami przy zawiasach. 

Opisane powyżej rady nie pomogą, jeśli mierzysz się z poważniejszą wadą. W plastikowych oknach powodem nieszczelności może być bowiem deformacja ram okiennych. Jest to problem, który pojawia się z winy niewłaściwego montażu lub w przypadku okien o niskiej jakości. 

Między innymi z tego względu radzimy kupować okna z gwarancją w renomowanych salonach takich jak Drutex.