Tanie okna – jak je kupić?
Tanie, szczelne i solidne – tak można w skrócie opisać okna, których poszukuje większość z nas. Tylko jak pogodzić dobrą jakość z niską ceną? Sprawdźmy, w jaki sposób można kupić tanie okna bez ryzyka zakupu kota w worku.
Odpowiedni czas i miejsce
Cenowa rozpiętość okien jest bardzo szeroka – za przeszklenie zapłacimy zwykle od kilkuset złotych do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Niezależnie od rodzaju okien, których szukamy, ich wielkości, koloru, materiału wykonania czy parametrów, zwykle zależy nam na tym, by nie przepłacić. Słusznie, bo zakup okien w rozsądnej cenie to jeden z głównych celów klientów. Tylko jak znaleźć dobrą ofertę?
Przede wszystkim warto przyjrzeć się różnym możliwościom. Dzięki internetowi porównanie okien wielu firm nie jest niczym trudnym. Warto przy tym korzystać z wygodnych narzędzi internetowych, które umożliwiają skonfigurowanie okien, których szukamy, i na tej podstawie oszacowanie ich ceny – na przykład okna-konfigurator. To ważne, ponieważ każda firma kieruje się własnym cennikiem.
Przy wyborze kierujmy się także renomą danego salonu okien. Lepiej postawić na sprawdzoną firmę niż zamawiać okna u niewiadomego producenta. Dlaczego? Chociażby ze względu na możliwość uzyskania gwarancji na okna. Taki dokument sprawi, że w razie problemów z przeszkleniami będziemy mogli ubiegać się o naprawę bez dodatkowych kosztów.
Pamiętajmy też, że wiele firm, szczególnie jeśli zamawiamy naraz wiele okien, kusi ciekawymi promocjami i rabatami. Przy ich wyborze należy być jednak czujnym, ponieważ zdarza się, że nieuczciwi sprzedawcy kuszą obniżkami, które są tylko pozorne. Przykładowo stosują rabat kaskadowy zależny od ilości okien (przy zakupie mniejszej ilości cena wyjściowa jest mniej korzystna) lub ich promocje dotyczą tylko wybranych modeli przeszkleń.
Poza miejscem zakupu istotny jest też czas. Najbardziej opłaca się zamawiać okna w okresie od listopada do lutego, ponieważ to wtedy firmy oferują zwykle niższe ceny, choć nie jest to standardem.
Tanie okna – które to?
Najtańsze okna to zwykle okna plastikowe w kolorze białym. Za inne kolory lub okleiny producenci zwykle karzą sobie płacić więcej. Okna PCV są wykonane z polichlorku winylu, dzięki czemu mają dobre właściwości termoizolacyjne i są odporne na wysokie temperatury. Trzeba jednak pamiętać, że ich ostateczna cena zależy od wielu czynników, w tym wielkości okna, sposobu otwierania, kształtu czy parametrów cieplnych oraz akustycznych.
Jeśli nie potrzebujemy mieć w domu okien całkiem nowych, możemy postawić na niedrogie używane. Takie okna z demontażu są zwykle dobrej jakości, ponieważ przed sprzedażą – o ile kupimy je od rzetelnej firmy – przechodzą renowację i testy.
Nie staraj się oszczędzić na montażu
Aby okno dobrze funkcjonowało, musi być dobrej jakości, a do tego powinno zostać odpowiednio zamontowane. Bez tego nie będzie spełniać swojej funkcji. To dlatego montaż jest tak ważny i nie warto na nim oszczędzać. Co to oznacza?
Jeśli decydujemy się na zakup okien w dobrej firmie, weźmy je od razu z montażem. Dzięki temu zaoszczędzimy na stawce VAT, a okna zostaną wstawione przez fachowców. Dodatkowo otrzymamy też na nie gwarancję. Nie ma sensu szukać na rynku ekipy wyłącznie od montowania okien, nawet jeśli wydaje się tania – w ten sposób ryzykujemy, że przeszklenia zostaną nieodpowiednio wstawione, a nam przyjdzie z czasem dopłacać do ich naprawy.