Szyby jedno- oraz dwukomorowe w oknach Drutex – sprawdź, które powinieneś wybrać dla swojej inwestycji!
Parametry okien to podstawowe kryterium ich zakupu. Podpowiadamy, który wybór będzie trafiony pod względem ekonomiczności, funkcjonalności i uniwersalności!
Do niedawna stolarka okienna opierała się o okna jednokomorowe, czyli produkty, które składały się z dwóch szyb. Obecnie coraz większą popularność zyskują okna trzyszybowe, a w niedalekiej przyszłości to właśnie one będą miały stanowić element naszych domów. Wybór opiera się przede wszystkim na wysokości standardu ekonomicznego, który chcemy osiągnąć, unormowaniom prawnym, funkcjonalności i uniwersalności. Przedstawiamy modele okien marki Drutex i doradzamy, który rodzaj najlepiej zaspokoi Twoje potrzeby!
Budowa współczesnych okien marki Drutex
Okna Drutex składają się z pakietów szybowych, które zbudowane są z dwóch lub trzech tafli szkła oddzielonych od siebie ramką dystansową. Jej zadaniem jest utrzymanie szyb w pionie i odpowiedniej odległości od siebie. Szyby mają zazwyczaj grubość 4 lub 6 milimetrów. Szerokość komory pomiędzy nimi waha się pomiędzy 10 a 18 milimetrami. Wnętrze okien wypełnia gaz o bardzo dobrych właściwościach izolacyjnych oraz akustycznych. Dodatkowo na powierzchni szyb często stosuje się powłoki ciepłochronne lub selektywne dodatkowo poprawiające izolacyjność okien. Pozostałą część okna stanowi jego rama oraz ramy skrzydeł. Wykonuje się je z drewna, PVC, aluminium lub połączenia aluminium z drewnem. Okna marki Drutex na życzenie klienta mogą być dodatkowo wzmocnione, zaopatrzone w system przeciwsłoneczny, hartowane lub ornamentowane.
Wybór odpowiednich okien do domu jest niezmiernie ważny, ponieważ to przez nie potrafi uciec nawet do 40 procent ciepła. Wiąże się to przede wszystkim z podniesieniem kosztów ogrzewania. Przy zakupie okien należy więc zwrócić uwagę na izolacyjność termiczną, a więc współczynnik przenikania ciepła U, jak i współczynnik przepuszczalności energii słonecznej g. Najlepiej, aby pierwszy ze wskaźników wykazywał wartość możliwie najniższą, a drugi – najwyższą. Dodatkowo dobre okna to takie, które zapewniają odpowiednio wysoką akustyczność.
Inwestycja w odpowiednie okna będzie nam służyć przez długie lata. W tym przypadku nieco wyższa cena będzie zrekompensowana jakością. Ta natomiast pozwoli na szybki zwrot poniesionych kosztów. Warto więc wybierać rozsądnie i nie kierować się jedynie kosztami zakupu.
Okna jednokomorowe – charakterystyka
Okna jednokomorowe charakteryzują się budową z dwóch tafli szkła oddzielonych od siebie ramką dystansową. Pomiędzy szybami tworzy się jedna komora wypełniona gazem o właściwościach izolacyjnych i akustycznych. Tego typu okna cechują się współczynnikiem przenikania na poziomie pomiędzy 1 a 1,2. Spełniają obowiązujące przepisy, lecz nie są kupowane zbyt często. Udział w ich sprzedaży wynosi nie więcej niż 10 procent rynku. Najliczniej spotkamy je w nieogrzewanych pomieszczeniach, które nie muszą spełniać prawnych kryteriów termoizolacyjności lub w przypadku bardzo małych okien.
Okna dwukomorowe – charakterystyka
Okna dwukomorowe zbudowane są z trzech tafli szkła, pomiędzy którymi utworzone zostają dwie komory termoizolacyjne oraz akustyczne. Tego typu okna są bardzo ciepłe. Osiągają współczynnik przenikania na poziomie pomiędzy 0,5 a 0,9. Im szersze są komory i grubsze okna, tym współczynnik jest niższy. Tego typu okna są nowocześniejsze i dostosowane do norm. Posiadają przekładki termiczne i lepsze uszczelnienia. Zaleca się, aby były montowane w nowobudowanych domach energooszczędnych i pasywnych.
Jaki rodzaj okien Drutex wybrać?
Okna jednokomorowe są standardem, który obowiązuje w budownictwie tradycyjnym. Montowane są w starym budownictwie, gdzie ściany charakteryzują się słabszą izolacyjnością, która uniemożliwi zwrot inwestycji w okna. Okna dwukomorowe wstawiane są w domach energooszczędnych i pasywnych. Okna trzyszybowe są zdecydowanie cieplejsze, a więc mogą wiązać się z niższymi kosztami ogrzewania zimą oraz chłodzenia latem. Są jednak nieco ciemniejsze, ponieważ każda z warstw i powłok ciepłochronnych zmniejsza przenikanie światła, natomiast szyby je pochłaniają.
Okna trzyszybowe są droższe od ich dwuszybowych odpowiedników. Należałoby jednak wziąć pod uwagę fakt, iż jest to swojego rodzaju inwestycja, która w przyszłości zwróci się w oszczędnościach na energię.
Na koniec warto wspomnieć o standardach, które wejdą w roku 2021. Według nich pozwolenia na budowę będą mogły otrzymać jedynie budynki pasywne lub korzystające z energii odnawialnej. Oznacza to, iż w praktyce dwie komory w oknach staną się rozwiązaniem podstawowym.