Pleśń na oknie. Skąd się bierze i jak ją usunąć?

Pleśń nie tylko nieestetycznie wygląda, ale przede wszystkim stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia, powodując rozmaite schorzenia i choroby. Często pojawia się w okolicy okien. Jak ją zwalczyć? Radzimy! 

 

Pleśń – zagrożenie dla zdrowia

Nitkowate strzępki o kolorowym, zwykle białym, szarym, zielonym lub czarnym nalocie, pojawiające się na żywności i przedmiotach, to pleśń. Grzyb ten tworzy zarodniki, które unoszą się w powietrzu i osiadają w różnych miejscach, tworząc grzybnię. Jeśli „wylądują” na sprzyjającym dla siebie gruncie, gdzie jest wilgotno i ciepło, rozwijają się. 

Gdzie w domu najczęściej rozwija się pleśń? Zdecydowanie w łazience, kuchni i piwnicy. Zwykle w okolicy okien, wanny czy zlewu, ale też na ścianach, w zmywarce do naczyń i na meblach. Rozpoznamy ją po – zazwyczaj – ciemnych, nieładnie wyglądających plamach oraz zatęchłym zapachu. 

Niestety, pleśń nie jest tylko problemem estetycznym. Zagraża też naszemu zdrowiu. Jej długotrwałe wdychanie może prowadzić do wielu problemów, głównie związanych z układem oddechowym. Pleśń powoduje także ciągłe zmęczenie i osłabienie odporności, sprzyja przeziębieniu i grypie, może prowadzić również do zapalenia spojówek, bólu stawów, kataru, a nawet chorób nowotworowych. Jeśli więc zauważymy pleśń w swoim otoczeniu, trzeba z nią walczyć.

 

Poznaj wroga, czyli co lubi pleśń?

Zanim zaczniemy szorować wykwity pleśni, należy zlokalizować jej źródło. W przeciwnym razie jednorazowe umycie okna czy wanny niewiele pomoże i wykwity pojawią się ponownie. 

Trzeba wiedzieć, że pleśni sprzyja wilgoć i ciepło. Lubi miejsca, gdzie nie ma cyrkulacji powietrza – zbyt szczelne okna są więc jej sprzymierzeńcem!

Jeśli w domu panuje zbyt duża wilgotność (powyżej 60%), pleśń ma idealne warunki do rozwoju. Woda może się dostawać do środka np. przez nieszczelne okna lub dach, cieknącą rynnę, nasiąkające mury budynku czy z powodu wad konstrukcyjnych domu. 

 

Usuwamy pleśń z okna

Na oknach pleśń zwykle umiejscawia się na uszczelkach lub ramie. Może też pojawić się na sąsiadującej z przeszkleniem ścianie. Aby ją zwalczyć, możemy wybrać dwie drogi: chemiczną lub naturalną.

Chemiczna oznacza zakup specjalnego środka grzybobójczego. Przed jego użyciem należy jednak pamiętać o tym, aby założyć odpowiednie ubranie ochronne. Po zakończeniu pracy zaś pomieszczenie trzeba wywietrzyć – nie wolno w nim przebywać przez co najmniej kilkanaście godzin. 

Droga naturalna zaś to po prostu użycie środków, które możemy znaleźć w domu. Należą do nich: olejek herbaciany, boraks, sól lub ocet. Z jednej strony są mniej skuteczne, ale z drugiej – bardziej bezpieczne dla zdrowia. 

Jak usunąć pleśń z okna

  • Jeśli pojawiła się na silikonie, najlepiej wymienić go na nowy.
  • Jeśli na ramie, możemy użyć wybranego środka. Jego skuteczność i to, jak powinniśmy działać, zależy w dużej mierze od tego, z czego wykonane jest okno. Przykładowo plastikowe dają się łatwo wyczyścić, drewniane zaś mogą wymagać szlifowania i lakierowania ram i ościeżnic.
  • Jeśli pleśń pokrywa ścianę przy oknie, spróbujmy wyszorować ją szczotką o sztywnym włosiu i umyć wodą. Jeśli to nie pomaga, może się okazać, że należy zeskrobać cały tynk.

Pamiętajmy, że w wyjątkowo trudnych przypadkach z pomocą może nam przyjść specjalna ekipa. Fachowcy usuną pleśń i zlokalizują jej źródło. Dzięki temu pozbędziemy się problemu raz na zawsze.