Okno narożne ze słupkiem i bez słupka – porównanie
Okna narożne występują w dwóch wersjach: ze słupkiem i bez. Czym się różnią, jakie mają zalety i wady i które z nich są tańsze? Sprawdźmy, co lepiej wybrać do domu.
Okna narożne – elegancja i styl
Okno narożne to szczególny rodzaj przeszklenia, które zaliczamy do okien panoramicznych. Daje szerokie pole widzenia na zewnątrz, doskonale doświetlając wnętrze światłem dziennym. Sprawdza się zarówno w domach jednorodzinnych, jak i wieżowcach, nadając bryle budynku lekkości, elegancji i nowoczesności.
Decydując się na okno narożne, mamy przed sobą szereg decyzji do podjęcia. Nie chodzi tylko o wielkość i umiejscowienie przeszklenia (klienci salonów stolarki okiennej chcą zazwyczaj zamontować tego rodzaju okno w salonie lub w kuchni), ale też jego konstrukcję, a co się z tym wiąże – wygląd.
Okno narożne bowiem składa się – tak jak inne przeszklenia – z szyby, okuć, ramy oraz profilu. Jednak w rogu takiego okna może występować dodatkowo słupek, czyli profil narożny. W niektórych oknach rogowych – bo tak się je również nazywa ze względu na to, że montuje się je w rogu budynku – taki słupek występuje, w innych nie. Ten drobny z pozoru szczegół ma wpływ na wiele aspektów związanych z używaniem przeszklenia!
Okna narożne ze słupkiem czy bez?
Jeśli rozważamy w domu montaż okna narożnego, musimy pamiętać o tym, że nie jest możliwe wstawienie takiego okna do już istniejącego budynku. O oknie rogowym należy myśleć już na etapie projektowania domu. Dlaczego? Tego rodzaju przeszklenie wymaga zastosowania odpowiedniej konstrukcji nadproża i wzmocnienia stropu.
Osoby, które dopiero planują budowę domu, mogą więc zaprojektować go tak, by znalazło się w nim okno narożne. Powstaje jednak pytanie, jak takie okno będzie wyglądało i jak zostanie skonstruowane. My skupimy się na kwestii związanej z obecnością lub brakiem słupka w tego rodzaju przeszkleniu.
Zacznijmy od wersji tańszej, czyli od okna narożnego ze słupkiem. Takie przeszklenie jest wprawdzie uznawane za mniej nowoczesne i efektowne, jednak kosztuje zwykle 30-40% mniej niż okno narożne bez słupka.
Niższa cena okna narożnego ze słupkiem niekoniecznie musi się jednak wiązać z większą ilością wad takiego wyboru. Okna rogowe tego typu ma przede wszystkim lepsze parametry termoizolacyjne – jest więc bardziej opłacalne pod kątem zachowania w domu odpowiedniej temperatury i nieprzepłacania za ogrzewanie.
Okno narożne ze słupkiem ma jeszcze jedną ogromną przewagę nad oknem bezsłupkowym: może się otwierać. Zazwyczaj jest ono projektowane tak, że otwiera się w nim jedno skrzydło, mogą się jednak otwierać oba. Co więcej, otwieralność takiego przeszklenia powoduje, że może ono stanowić niebanalne wyjście na balkon lub taras.
Jeśli natomiast chodzi o okno narożne klejone, czyli bez słupka, to projektanci opisują je zwykle jako bardziej nowoczesne i eleganckie. Z racji braku profilu narożnego przez takie okno wpada do wnętrza więcej światła i nic nie zasłania nam widoku na zewnątrz.
Musimy być jednak przygotowani na to, że takie okno rogowe bezsłupkowe charakteryzuje się gorszą izolacją termiczną, jest droższe i ma nieotwieralne skrzydła. Dają także mniejsze możliwości konstrukcyjne, ponieważ obie tafle szkła muszą się łączyć pod kątem prostym.
To, co wybierzemy, zależy od tego, czy bardziej zależy nam na funkcjonalności, czy niezwykłym wyglądzie okna. W przypadku chęci zakupu przeszklenia o dobrych parametrach cieplnych, lepiej postawić na okno narożne ze słupkiem. Jeśli jednak wolimy, by przeszklenie pięknie się prezentowało i niekoniecznie dawało się otwierać, dobrym wyborem będzie okno narożne bezsłupkowe.