Okno horyzontalne – gdzie najlepiej się sprawdzi?
Okno horyzontalne to jeden z rodzajów okien panoramicznych o dość nietypowych wymiarach. Wzbogaca estetykę wnętrza i nadaje mu modernistyczny wygląd. Gdzie najczęściej się je montuje i dlaczego warto na nie postawić?
Okno horyzontalne – idealne do kuchni i łazienki
Okno horyzontalne to rodzaj przeszklenia panoramicznego, które cechuje się tym, że jest podłużne i wąskie. Zwykle składa się z od jednego do czterech skrzydeł i może mieć nawet kilka metrów długości. Bywa, że okna tego typu są tak duże i ciężkie, że ich montaż wymaga wykorzystania dźwigu!
Takie poziome okna, jak wszystkie przeszklenia, pełnią rolę zarówno dekoracyjną, jak i praktyczną. Nadają się zarówno do wnętrz minimalistycznych i industrialnych, jak i bardziej tradycyjnych, np. rustykalnych, sprawiając, że pomieszczenie zyskuje niebanalnego wyglądu. Również na zewnątrz budynku okna horyzontalne powodują, że dom prezentuje się nietypowo i nowocześnie.
Najczęściej okna horyzontalne montuje się w:
- kuchni – zazwyczaj nad blatem; okno horyzontalne w kuchni pomaga doświetlić blat, dzięki czemu mniej używa się w tym pomieszczeniu światła sztucznego; efektowne podłużne okno daje możliwość wyglądania na zewnątrz domu podczas gotowania, co jest szczególnie przyjemne, jeśli przeszklenie wychodzi na ogród czy las; jeśli jest na to miejsce, nad oknem możemy zaplanować wiszące szafki, które zwiększą powierzchnię użytkową kuchni;
- łazience – zazwyczaj pod sufitem; okno horyzontalne w łazience może pełnić rolę lufcika, ponieważ daje możliwość patrzenia na niebo lub szczyty drzew podczas kąpieli, a przy tym nie trzeba go przysłaniać tak jak dużych okien, przez które ktoś mógłby zajrzeć do środka; takie poziome okno daje przy tym możliwość przewietrzenia łazienki.
Przy wyborze okien horyzontalnych ważny jest m.in. ich sposób otwierania. Do najwygodniejszych, szczególnie w kuchni, zaliczamy okna horyzontalne przesuwne. Dzięki takiemu systemowi możemy otworzyć okno na praktycznie dowolną szerokość bez konieczności zdejmowania czegokolwiek z blatu.
Inne rodzaje otwierania okien horyzontalnych to np. rozwieralne w poziomie lub pionie oraz rozwieralno-uchylne. Możemy także zamówić ten rodzaj przeszkleń w formie nieotwieralnej.
Okna horyzontalne najczęściej produkuje się z PCV, drewna lub aluminium oraz z połączenia drewna i aluminium. Te nowoczesne są trwałe, szczelne i mają niski współczynnik przenikania ciepła.
Okno horyzontalne – tak czy nie?
Wygląd okien w domu to rzecz gustu i oczywiście możliwości konstrukcyjnych domu oraz finansowych. W przypadku długich i wąskich okien warto wpasować je w pomieszczenie tak, by doświetlały konkretne miejsce, na przykład kuchenny blat. Mamy wówczas pewność, że ograniczymy dzięki temu zapalanie żyrandola czy lamp.
Wszędzie tam, gdzie chcielibyśmy mieć przeszklenie, a nie ma tam możliwości zamontowania standardowego okna, warto postawić na okno horyzontalne. Co ciekawe, takie panoramiczne przeszklenie nie musi być linearne – możemy zaplanować je w formie okna narożnego. Będzie wówczas łączyć prostopadłe ściany budynku.
Jeśli jednak planujemy okno horyzontalne zamontować nad blatem (gdzie zastąpi popularnie stosowane płytki kuchenne), musimy pamiętać o tym, że jest to miejsce, w którym szybko się będzie brudzić. Koniecznie będzie więc częste jego czyszczenie.
Oczywiście nie jest to jedyna lokalizacja, w której sprawdzi się ten rodzaj przeszklenia. Jeśli nasza kuchnia ma duży metraż, to możemy na przykład zaplanować w niej okno horyzontalne przechodzące nad blatem, kuchenką i innymi sprzętami.
Pamiętajmy jednak, by zawczasu dobrze rozplanować gniazdka elektryczne. Zazwyczaj umieszcza się je nad blatem – jeśli w naszej kuchni będzie się nad nim znajdowało okno, gniazdka powinny zostać wpuszczone w blat.