Okna pokryte okleiną w odcieniu dąb bagienny – pomysły na aranżacje
Marzą ci się okna w kolorze ciemnego dębu? Jeśli mimo to nie chcesz kupować okien drewnianych, możesz postawić na okleinę w odcieniu dąb bagienny. Co to za kolor i do czego pasuje?
Dąb bagienny – okleina, którą warto poznać
Wybór idealnego koloru okien spędza sen z powiek wielu klientom salonów stolarki okiennej. Odcień przeszkleń powinien bowiem współgrać zarówno z elewacją budynku, jak i jego wnętrzem, a przy tym być spójny z takimi elementami domu, jak drzwi, dach czy podłoga. Nic dziwnego, że w obawie przed problemami aranżacyjnymi wielu z nas decyduje się na klasykę, czyli okna białe. Nie musi tak być.
Wprawdzie białe okna od dekad są najpopularniejszym wyborem Polaków, to jednak od pewnego czasu coraz chętniej decydujemy się na ciemniejsze ramy okienne. Wynika to w dużej mierze z chęci wyróżnienia się, a także zrozumienia, że ciemne okna również można ciekawie zaaranżować – i wcale nie musi być to trudne.
Pośród rozmaitych kolorów, którymi można pokryć okna, na szczególną uwagę zasługują okleiny, które mogą nie tylko być wykonane w różnych odcieniach, ale też imitować wybrane materiały, np. drewno. Okna pokryte taką okleiną drewnopodobną będą więc wyglądać stylowo i elegancko, a przy tym zachowają zalety okien aluminiowych bądź plastikowych. To nie wszystko – nie wymagają również, tak jak przeszklenia drewniane, regularnej konserwacji oraz pielęgnacji.
Jak już wspomnieliśmy, wśród kolorów okien można zauważyć coraz większy popyt na przeszklenia w ciemnych odcieniach. Jeśli chodzi o okleiny drewnopodobne, to jedną z częściej wybieranych jest dąb bagienny. Jest to ciemny kolor dębu, który łączy w sobie odcień czekoladowy z czarnymi elementami. Ma wyraźną fakturę drewna.
Jak dopasować okna w ciemnym kolorze dębu do wyglądu domu? Zobaczmy, z czym współgra ten odcień.
Aranżacja okien pokrytych okleiną dąb bagienny
Ciemne ramy okienne dobrze wyglądają na tle jaśniejszych ścian, kontrastując z nimi. Jednak jasny tynk to nie jedyna możliwość, która pasuje do okien ciemny dąb – sprawdzą się również elewacje kamienne, wykonane z czerwonej cegły, a także takie, które łączą w sobie elementy drewniane.
Wyrazistość i głęboka kolorystyka okleiny dąb bagienny sprawia, że można ją wykorzystać zarówno w domach tradycyjnych, jak i nowoczesnych. Ramy okienne w takim odcieniu będą zdobić domy jednorodzinne, szeregówki czy budynki o charakterze rustykalnym. Ze względu na kolor okna ciemny dąb nie będą jednak pasować do stylu skandynawskiego i jemu pokrewnych.
Warto też dodać, że okleina dąb bagienny pięknie współgra z zielenią dookoła domu – w tym odcieniu można więc zamówić również bramę ogrodową, ogrodzenie, drzwi wejściowe, a nawet rolety, tworząc spójną całość.
Dla kogo będzie odpowiednia okleina dąb bagienny?
Okleina dąb bagienny to propozycja dla osób ceniących sobie ciemne ramy okienne, mniej typowe od często wybieranych jasnych (szczególnie białych). Wyraziste okna ciemny dąb pozwolą na stworzenie niebanalnej aranżacji i będą stanowiły ozdobę niejednego budynku.
Trzeba też pamiętać o tym, że okleina drewnopodobna jest mniej wymagająca i tańsza niż prawdziwe drewno. Daje jednak naprawdę piękny efekt.