Okna idealne dla osób niepełnosprawnych
W domu, w którym ma zamieszkać osoba niepełnosprawna, niezwykle ważnym elementem związanym z dostosowaniem przestrzeni do jej możliwości i potrzeb jest odpowiedni dobór stolarki okiennej. Jakie okna zatem znacznie ułatwią takiej osobie funkcjonowanie w domu? Jak je przerobić, by były wygodne i użyteczne?
Najważniejsze zasady okien bez barier
Osobie zdrowej poruszającej się na własnych nogach otwarcie okna nie sprawia żadnego problemu: klamka jest na odpowiedniej wysokości, skrzydło można otworzyć na oścież lub uchylić do góry. Perspektywa zmienia się dopiero, gdy chcemy zrobić to samo z pozycji siedzącej – wówczas nie możemy dosięgnąć klamki, ponieważ całe okno znajduje się za wysoko.
Właśnie z takim problemem borykają się osoby na wózkach inwalidzkich. Okna dostosowane do ich potrzeb powinny więc przede wszystkim znajdować się na dużo niższej wysokości. Uznaje się, że optymalna to 80-85 cm od poziomu podłogi. Taka wysokość umożliwia nie tylko wyglądanie przez okno, ale też jego obsługę. Szczególnie, jeśli zadbamy o inne ważne kwestie. Jakie?
W zakresie wyboru stolarki okiennej dla osób niepełnosprawnych istotne jest także to, jak dane okno się otwiera. Preferowane są tu następujące typy okien:
- Przesuwne. Ich otwarcie nie wymaga użycia siły, można je zablokować w dowolnym miejscu, dają możliwość szerokiego przejścia.
- Uchylne. Ważne, by można je było otworzyć z wysokości 80-120 cm.
- Obrotowe. Wystarczy je popchnąć, by się otworzyło.
Pamiętajmy też, że osobie niepełnosprawnej w wyglądaniu przez okno będą przeszkadzać wszelkie elementy ozdobne, które mogą znaleźć się na wysokości jej wzroku. Z tego powodu lepiej zrezygnować ze szprosów i poprzeczek na szybie.
Okucia w służbie osób niepełnosprawnych
Okno to nie tylko otwieralne skrzydła, ale też okucia – drobne elementy, które tworzą mechaniczne serce każdego przeszklenia. To dzięki nim możemy okno otwierać i zamykać. By osoba niepełnosprawna mogła bez przeszkód poruszać skrzydłami okiennymi, bardzo ważna jest klamka. Powinna ona mieć dłuższy uchwyt w postaci dźwigni.
Możemy też zamówić okno, w którym klamkę można przenieść do jego dolnej części tak, że osoba na wózku będzie mogła jej dosięgnąć. Co ważne, jej przekręcenie sprawia, że okucia wypychają skrzydło i same je otwierają, ułatwiając całą czynność.
Parapet? Tak, ale niewielki
Szeroki parapet ogranicza ruchy i sprawia, że dostęp do klamki jest utrudniony. Dlatego najlepiej zamontować wąski (o szerokości 5 cm) i znajdujący się maksymalnie 85 cm nad poziomem podłogi.
Niski próg
Nawet najszersze przejście na taras czy balkon będzie utrapieniem dla osoby poruszającej się na wózku, jeśli będzie ona musiała pokonać wysoki próg. Dlatego w takich miejscach najlepiej zdecydować się na okna przesuwne z niskim progiem, który może być schowany w podłodze.
Okno na pilota
Dużym ułatwieniem dla osób niepełnosprawnych, w tym leżących, są okna, którymi można sterować za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej. Tym sposobem można je otworzyć, zamknąć, uchylić, a nawet zaryglować.