Okna dźwiękoszczelne – sposób na ciszę w domu

Za oknem twojego domu znajduje się głośna ulica lub przystanek autobusowy? Jeśli przeszkadzają ci głośne dźwięki, postaw na ciche okna, które wytłumią hałas. Okna dźwiękoszczelne to sposób na to, by wyciszyć pomieszczenia, żyć komfortowo i zadbać o spokojny sen. 

 

Czym grozi życie w hałasie?

Na co dzień zwykle nie zauważamy tego, jak wiele otacza nas dźwięków: szum ulicy, świergot ptaków, przejeżdżająca na sygnale karetka, odgłosy rozmów, włączonego czajnika czy telewizora. To wszystko składa się na hałas, na który jesteśmy narażeni przez wiele godzin od świtu do zmierzchu (lub dłużej). Niektóre odgłosy są ciche lub wręcz przyjemne dla ucha, inne – szczególnie jeśli są naprawdę głośne – mogą negatywnie wpływać na nasze samopoczucie, powodować dyskomfort, a nawet pogarszać zdrowie.

Przykładowo hałasy powyżej 70 dB (takie jak odgłos kosiarki) odbieramy jako przykre dla uszu, natomiast powyżej 100 dB (płacz dziecka czy młot pneumatyczny) – w przypadku długotrwałego narażenia wręcz zagrażają naszemu zdrowiu. 

Problem życia w hałasie jest naprawdę poważny, o czym świadczą chociażby wyniki badania przeprowadzone na zlecenie Ministerstwa Zdrowia: ponad 40% Polaków funkcjonuje w zbyt głośnym otoczeniu mogącym nawet uszkadzać słuch

Na to, jak głośno będzie na ulicy czy w pracy, nie mamy wpływu. Możemy jednak tak zorganizować przestrzeń własnego domu, by minimalizować dopływ drażniących dźwięków z zewnątrz. Przyjmuje się, że we wnętrzach poziom hałasu nie powinien być wyższy niż 35 dB. Tylko jak zapewnić sobie ciszę, gdy za oknem mamy autostradę, gwarną ulicę czy lotnisko? To proste: poprzez zakup okien dźwiękoszczelnych.

Okna dźwiękoszczelne to okna o zwiększonej izolacyjności akustycznej. Podczas gdy standardowe przeszklenia mają ową izolację na poziomie około 30 dB, dźwiękoszczelne osiągają poziom 35 db i więcej. Zapewniają tym samym w domu ciszę, która ułatwia koncentrację, zdrowy sen i wypoczynek. 

 

Okna dźwiękoszczelne – czym się wyróżniają?

Wbrew powszechnej opinii nie tylko szyba wpływa na dźwiękoszczelność okna – istotną rolę odgrywają także profil okienny i właściwy montaż. Izolacyjność akustyczna polega przy tym na niwelowaniu przepływu fal akustycznych, ale także wibracji i drgań. 

Po czym możemy poznać, jak bardzo dane przeszklenie wyciszy nam dźwięki zza okna? W tym celu musimy sprawdzić, jaki ma współczynnik Rw wyrażony w decybelach (dB). Ważne są również wskaźniki C oraz Ctr:

  • C (odnoszący się do wskaźnika RA1): dźwięki o średnich i wysokich częstotliwościach (takie jak odgłosy autostrady i lotniska);
  • Ctr (odnoszący się do wskaźnika RA2): dźwięki o niskich i średnich częstotliwościach (takie jak kolejka o małej prędkości, transport miejski, muzyka dyskotekowa).

Jeśli chodzi o okna, to ogromne znaczenie w ograniczaniu hałasu ma szyba. Nic dziwnego, w niektórych modelach stanowi aż 90% wielkości okna! A jakie szyby zwiększają izolacyjność akustyczną okna? Przede wszystkim szyby grube i występujące w większej ilości w oknie. Nie bez znaczenia jest też sposób zespolenia szyb i ich odległości od siebie. 

Co ciekawe, badania dowiodły, że przed hałasem lepiej chronią okna prostokątne niż kwadratowe. 

 

Czy warto kupić okna dźwiękoszczelne?

Oczywiście – jeśli mieszkamy w głośnej okolicy. Wówczas przyda nam się okno o podwyższonej izolacyjności akustycznej, czyli minimum 36 dB. W przypadku, gdy koło naszego domu nie ma jednak wyraźnego źródła hałasu, wystarczą nam przeszklenia standardowo izolujące, czyli o izolacyjności RW=32 dB.