Okna do domu jednorodzinnego – wybierz je mądrze!
Zanim kupimy okna do domu jednorodzinnego, warto dowiedzieć się, jakie powinny spełniać funkcje i jakie możliwości oferuje współczesny rynek stolarki okiennej. Kupno okien do domu jednorodzinnego to proces, w którym przyjdzie nam podjąć wiele decyzji. Jakich?
Zanim kupisz
Nasz dom jednorodzinny ma już ściany i dach, nadchodzi pora na najprzyjemniejsze, czyli wykończanie wnętrz. Na początek trzeba kupić okna, które nie tylko mają chronić przed zimnem i wiatrem, ale też powinny stanowić element dekoracyjny domu – pasować do niego i dobrze się prezentować.
Kupno okien jest jednak czynnością najeżoną wieloma ważnymi decyzjami, których podjęcie może zaważyć na późniejszym korzystaniu z przeszkleń. Wymiary, rozmieszczenie czy rodzaje okien – te kwestie mamy już zwykle zawarte w projekcie domu. Pozostaje jeszcze wiele innych: jak okna powinny się otwierać? Jak wyglądać? Jakie mieć parametry? Czy będą miały funkcję antywłamaniową? Czy chcemy dokupić do nich markizy, żaluzje lub rolety zewnętrzne?
Na te i wiele innych pytań pomoże nam znaleźć odpowiedź sprzedawca w punkcie sprzedaży okien. Warto wybrać więc salon renomowany, cieszący się dobrą opinią na rynku, na przykład Drutex, gdzie możemy liczyć na fachowe doradztwo. W takim miejscu zakupimy przeszklenia solidne i trwałe. Warto też postawić przy tym na okna z gwarancją – w razie usterki łatwiej nam wówczas będzie uzyskać nieodpłatną naprawę.
Od profili do parapetów
Oto najważniejsze decyzje, które przyjdzie nam podjąć w kontekście okien do domu jednorodzinnego:
- Materiał. Czy okno będzie wykonane z plastiku, drewna czy aluminium? Każde z tych materiałów ma swoje zalety i wady. PCV to wybór najbardziej powszechny – i nic dziwnego, bo okna plastikowe są stosunkowo najtańsze, a przy tym solidne, szczelne i odporne. Drewniane są sztywne i wytrzymałe, mniej niż plastik podatne na odkształcanie, ale należy je regularnie konserwować – bez tego nie będą spełniać swoich funkcji, na przykład stracą szczelność. Aluminiowe zaś – lekkie i mniej podatne na uszkodzenia niż PCV lub drewniane, jednak trzeba się liczyć z tym, że jeśli je zarysujemy lub uszkodzimy, pozostanie nam jedynie ich wymiana, ponieważ nie da się takich ram naprawić.
- Izolacyjność. Chodzi o to, by okna odpowiednio chroniły przed uciekaniem ciepła z domu czy przed hałasem. O tym, na ile dane okno izoluje, informują nas różne współczynniki. Warto zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U, przepuszczalność energii cieplnej g, a także współczynnik Rw (dB), którym określa się izolację akustyczną (zwykle okna wykazują Rw 30-32 dB, ale jeśli mieszkamy w głośnym sąsiedztwie, lepiej zakupić przeszklenia o wartości około 40 dB).
- Sposób otwierania. Stałe? Uchylne? Rozwieralne? A może uchylno-rozwieralne lub przesuwne? Możliwości otwierania okien jest wiele i przy każdym musimy podjąć taką decyzję bazując na tym, jak chcemy z danego przeszklenia korzystać.
- Wyposażenie. To pojemny punkt zawierający w sobie wszelkie niuanse związane z oknami: okucia, nawiewniki, klamka z kluczykiem, możliwość rozszczelnienia, stopniowanie uchyłu, jak również zabezpieczenia antywłamaniowe, o których informuje nas klasa RC.
- Ochrona przeciwsłoneczna. Tutaj także możliwości jest sporo. Możemy zakupić okna od razu wyposażone w żaluzje, markizy lub rolety. Te ostatnie nie należą do najtańszych, ale mają wiele zalet. Okna z roletami zewnętrznymi są nie tylko chronione przed słońcem, ale rolety wpływają też na zmniejszenie poziomu hałasu w domu, świetnie wyciemniają wnętrze, a nawet mogą spełniać funkcję antywłamaniową. Wyglądają przy tym bardzo nowocześnie.
- Parapety wewnętrzne. Tak tak, to też część okna. Należy dobrać je do odcienia profili okiennych, jak również koloru podłogi i drzwi wewnętrznych.
Czy warto oszczędzać na oknach?
Wszystko wybrane? Pozostaje nam poprosić o wycenę usługi, podpisać umowę i wpłacić zaliczkę. Za kilka tygodni będziemy mogli odebrać nasze okna i zlecić ich montaż.
Na koniec dodajmy, że solidne okna kosztują niemało, ale ten wydatek się opłaca. Jeśli budujemy dom jednorodzinny, chcemy, żeby mieszkało nam się w nim jak najlepiej. Okna bardzo wpływają na taki komfort – przy ich wyborze warto się więc kierować nie tylko ceną, ale też funkcjonalnością. To zakup na lata – lepiej go w przyszłości nie żałować.