Okna dachowe do sypialni, salonu, łazienki, kuchni lub pokoju dla dziecka – co wybrać?
Okna dachowe, w odróżnieniu od pionowych, wpuszczają do domu o wiele więcej światła. Sypialnia, pokój dla dziecka czy łazienka na poddaszu mogą być więc świetnie doświetlone, trzeba jednak umiejętnie zaplanować montaż przeszkleń połaciowych. Jak dobrać okna dachowe do poszczególnych pomieszczeń domu?
Jak dopasować okna dachowe do rodzaju pomieszczenia?
Dobre okna dachowe – to określenie, które znaczy wszystko i nic. Oczywiście każde okno powinno spełniać podstawowe standardy, w tym mieć dobre parametry cieplne i akustyczne, być solidne i wytrzymałe, jednak jeśli chodzi o inne czynniki, to warto wybierać je pod kątem potrzeb związanych z użytkowaniem danego pomieszczenia.
Innych okien będziemy bowiem potrzebować do znajdującej się na poddaszu łazienki, a innych – do pokoju dla dziecka. Inne ich rozmieszczenie będzie korzystne w kuchni, a inne – w salonie. Na co zwracać uwagę? Wyjaśniamy.
Okna dachowe dobre do salonu
Salon na poddaszu może być pełen uroku. Ciekawe skosy i okna rozmieszczone w dachu sprawiają, że wnętrze wygląda oryginalnie. Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien połaciowych do takiego pomieszczenia?
W pokoju dziennym okna dachowe:
- powinny przepuszczać dużo światła dziennego, które będzie potrzebne do pracy i odpoczynku – dobrym pomysłem jest grupowy montaż okien połaciowych (kilka obok siebie), co sprawi, że ich powierzchnia będzie większa;
- dobrze jeśli są montowane po obu stronach dachu – to poprawi doświetlenie przestrzeni;
- muszą zapewniać dobrą izolację termiczną, by we wnętrzu panowała odpowiednia temperatura;
- powinny być wyposażone w rolety, które wyciemnią pomieszczenie w razie potrzeby;
- dobrym wyborem są okna dachowe o podwyższonej osi obrotu (po jego otwarciu przeszklenie nie zasłania widoków, taki typ okna jest też wygodny nawet dla wysokich osób);
- mogą być wykonane zarówno z PCV, jak i drewna czy aluminium.
Okna dachowe idealne do sypialni
Sypialnia na poddaszu może być miejscem sprzyjającym wycieszeniu i relaksowi – o ile zadbamy o to, by zamontowane w niej okna dachowe dobrze tłumiły dźwięki oraz chroniły nocą przed światłem latarni. Co więc brać pod uwagę przy wyborze?
Okna dachowe w sypialni:
- muszą dobrze wyciszać od hałasów z zewnątrz – warto postawić na dźwiękoszczelne z wysoką izolacją akustyczną tak, by nic nas w nocy lub nad ranem nie budziło (dobrym pomysłem są okna z pakietem wyciszania deszczu);
- powinny mieć rolety wewnętrzne lub zewnętrzne, by dobrze wyciemniać wnętrze sypialni (w ciemnościach nocny wypoczynek jest dużo bardziej efektywny).
Okna dachowe polecane do pokoju dla dziecka
Pokój dziecięcy powinien sprzyjać zarówno zabawie i nauce, jak i wypoczynkowi. Najlepiej podzielić go na strefy aktywności i relaksu. W tej pierwszej powinno być jasno i przewiewnie, w drugiej zaś warto postawić na lepsze wyciemnienie, które będzie sprzyjało zasypianiu.
Okna dachowe w pokoju dziecięcym:
- w miejscu, gdzie malec będzie się bawić lub uczyć powinny być duże na tyle, by wpuszczać do środka dużo światła dziennego;
- muszą być bezpieczne – warto zaplanować je wysoko, by dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć, dobrze też, by były zamykane na kluczyk; dobrym pomysłem są okna dachowe z systemem górnego otwierania;
- powinny dobrze izolować termicznie, aby w pokoju nie było zbyt chłodno;
- jeśli znajdują się od nasłonecznionej strony dachu, warto wyposażyć je w rolety wyciemniające, aby pokój się nie nagrzewał.
Okna dachowe odpowiednie do kuchni i łazienki
To, czym najbardziej różni się kuchnia i łazienka od innych pomieszczeń domu, jest panująca w nich wilgoć. Para wodna z kąpieli, używania suszarki, pieczenia czy gotowania musi mieć ujście, by się nie skraplała.
Dlatego okna dachowe w kuchni i łazience:
- muszą być odporne na wilgoć i mieć nawiewniki;
- mogą być plastikowe;
- jeśli są drewniane, muszą zostać pokryte warstwą poliuretanową, która zapobiega wypaczaniu i butwieniu drewna, a dodatkowo ułatwia czyszczenie okna;
- powinny ułatwiać cyrkulację powietrza – nie wolno zastawiać ich meblami ani montować nad grzejnikami;
- dobrze sprawdzą się obrotowe lub klapowo-obrotowe;
- ciekawym pomysłem są okna, które możemy otwierać i zamykać za pomocą pilota – można je zaprogramować, by wietrzyły pomieszczenie o dowolnej porze.