Okna antracytowe – do czego pasują?

Okna antracytowe współgrają z szarościami, bielą, beżem, a także bardziej zdecydowanymi kolorami. Możemy ciekawie zaaranżować je zarówno wewnątrz domu, jak i na zewnątrz, dobierając je do barwy elewacji. Jak zrobić to umiejętnie? 

 

Antracyt – okna z pomysłem

Polacy coraz chętniej odchodzą od kupowania białych i jasnych okien, a częściej stawiają na nowoczesne ciemne ramy. Okna antracytowe wśród tych ostatnich od kilku lat wiodą prym – kojarzą się z elegancją i stylem, a odpowiednio dopasowane do wystroju stają się ozdobą samą w sobie. Skąd wzięło się określenie „antracyt”  i jak rozpoznać ten kolor?

Antracyt to tak naprawdę skała organogeniczna, która jest odmianą węgla kopalnego. Jego ciemnoszara barwa z połyskiem stała się kilka lat temu jednym z wiodących kolorów stolarki okiennej, chociaż w kontekście okien klienci zwykle decydują się na wersję matową. Do opisania antracytu fachowcy często używają określenia „szaro-czarny” i mają rację. Antracyt dla niewprawnego oka może bowiem wyglądać jak grafit. 

A jakie są jego główne zalety? Przede wszystkim wnętrze z odpowiednio zaaranżowanymi oknami antracytowymi staje się nowoczesne i wyjątkowe. Powierzchnie o tym kolorze maskują zabrudzenia, odbija promienie słoneczne nie powodując refleksów i w sporej mierze są odporne na blaknięcie. 

Mimo swojej stonowanej barwy antracyt daje spore możliwości, również w wyborze. Poza wersją matową lub z połyskiem klienci mogą wybierać pomiędzy strukturą a gładkim antracytem. Czym się różnią?

Okna antracyt struktura do złudzenia przypominają okna aluminiowe, a ich nazwa wiąże się z widoczną strukturą na ramach. Ma to jednak swoje wady, gdyż ze względu na nierówną powierzchnię trudniej zachować je w czystości. Wersja strukturalna okien antracytowych pasuje do wnętrz industrialnych, jest nowoczesna, ale niestety droższa od gładkiej. Może to właśnie z tego względu, a może dzięki temu, że gładkie okna antracytowe są bardziej uniwersalne i łatwiej je umyć, są częściej wybierane przez klientów. 

 

Okna antracytowe – aranżacje wewnątrz domu 

Decydując się na okna o barwie antracytu, musimy mieć świadomość, że ze względu na ciemny kolor będą one dominowały w przestrzeni. Z tego względu dobrze jest postawić przy nich na minimalizm. Okna antracytowe dobrze wyglądają, gdy nie są przysłonięte firankami ani zasłonami. Możemy dobrać do nich dodatki w podobnym odcieniu, na przykład doniczki, poszewki, lampki czy ramki na zdjęcia. 

Wspomniany już minimalizm związany z oknami antracytowymi wpasowuje się w stylistykę wnętrz loftowych i nowoczesnych, jak również skandynawskich. Przeszklenia o tym kolorze dobrze współgrają z surową cegłą lub betonowymi ścianami, a także z bielą, szarościami i brązem.

Z drugiej strony wnętrze aranżowane z oknami antracytowymi nie musi wcale być surowe, szare ani nudne. Możemy też postawić na kontrasty. Antracyt doskonale łączy się bowiem zarówno z kolorami stonowanymi, jak i wyrazistymi. 

 

Okna antracytowe – jakie klamki?

W przypadku okien antracytowych trudności nastręcza często… wybór klamki. Jaki kolor klamek pasuje do antracytu? To rzecz gustu, jednak większość specjalistów twierdzi, że odcień klamki powinien być dopasowany do koloru ramy okiennej. Jeśli więc rama jest antracytowa, dobrze jest postawić na klamkę o tej samej barwie. 

Często zdarza się jednak, że odcień klamki dobierany jest np. do zawiasów okna, a klienci stawiają na klamki tytanowe. Wszystkie pomysły są dobre, o ile okno wygląda spójnie i jego elementy do siebie pasują. 

 

Elewacja pasująca do antracytowych okien

Antracyt możemy zastosować zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz domu. Okna o tym kolorze dobrze współgrają z elewacją szarą, białą lub beżową. W nowoczesnych projektach architektonicznych zestawia się go często z ciemnobrązowymi panelami dekoracyjnymi – to hit ostatnich lat!

Jak już wspomnieliśmy, antracytowe okna pasują do stylu minimalistycznego. Jeśli chcemy go nieco ożywić, możemy wnękę okna lub wystającą ścianę domu pomalować na wyrazisty, kontrastujący z resztą domu kolor. 

Dla osób niebojących się bardziej awangardowych możliwości polecamy jeszcze inną wersję wykończenia domu z oknami antracytowymi: elewacja w kolorach białym, szarym i czerwonym. To naprawdę oryginalne rozwiązanie!