Obalamy największe mity na temat dużych okien

Przepuszczają ciepło, łatwo się przez nie włamać do środka, a przy tym trudno jest je wyczyścić – to tylko część mitów, które narosły wokół dużych okien. Jeśli chcesz mieć w domu przeszklenia wielkoformatowe, sprawdź, jaka jest prawda na ich temat i co warto o nich wiedzieć. 

 

Duże okna = dużo problemów?

Duże okna to przeszklenia, które mogą osiągać kilka metrów długości i mieć szerokość równą odległości od podłogi do sufitu. Są bardzo efektowne, a w domach prywatnych ozdabiają najczęściej salon lub jego połączenie z kuchnią i jadalnią. 

Przeszklenia wielkoformatowe mają szereg zalet: wpuszczają do domu dużo światła dziennego, dają nieskrępowany widok na okolicę, wyglądają nowocześnie i optycznie powiększają przestrzeń. Mimo tego, że mają wiele niewątpliwych plusów,  niektórzy klienci salonów stolarki okiennej boją się zakupu dużych okien ze względu na kilka mitów, które krążą na ich temat. Oto najpopularniejsze z nich. 

 

Mit 1: duże okna to brak intymności domowników

Przez duże okno wszystko widać? Wszystko zależy od usytuowania domu i miejsca montażu przeszklenia o sporych wymiarach. Najlepiej zaplanować je z tyłu domu, od strony ogrodu. Zawsze możemy także wyposażyć okno w żaluzje i rolety, które będziemy zaciągać po zmroku. 

 

Mit 2: przy dużych oknach łatwiej o włamanie

Nie od dziś wiadomo, że złodzieje najchętniej dostają się do środka domu przez okno, ale zwykle są to okna o niedużych wymiarach – takie łatwo jest wyważyć. Z kolei duże przeszklenia są ciężkie i nieporęczne, już z tego powodu stanowiąc utrudnienie dla włamywaczy. 

Jeśli jednak chcemy dodatkowo zadbać o bezpieczeństwo, możemy wyposażyć przeszklenie w pakiety antywłamaniowe i odpowiednie zabezpieczenia. Sprawdzą się m.in. specjalne okucia, klamki z kluczykiem, grzybki antywyważeniowe oraz szyby antywłamaniowe.

 

Mit 3:  duże okna trudno jest umyć 

Przeszklenia wielkoformatowe, ze względu na swoje wymiary, mogą oczywiście być pracochłonne w zakresie mycia. Czasem też trudniej jest dosięgnąć do ich wyższych rejonów – bez drabiny się nie obędzie. 

Jednak wcale nie musi tak być. Każde okno, także to duże, może mieć szybę samoczyszczącą. Zabrudzenia organiczne są na niej rozkładane poprzez promieniowanie UV. Dzięki temu wystarczy, jeśli okno umyjemy na przykład raz na rok. 

 

Mit 4: duże okna oznaczają słabą termoizolację

To poważny zarzut i oczywiście zupełnie nieprawdziwy. Duże okna to przecież przede wszystkim szyba, a ta wykazuje lepszy współczynnik przenikania ciepła niż materiał ram okiennych. W dodatku przeszklenia, które się obecnie produkuje, powstają zastosowaniem nowoczesnych technologii, co sprawia, że wykazują bardzo dobre parametry termoizolacyjności. Istotne są także zastosowane pakiety szybowe – dwu- lub trzykomorowe powinny zapewnić niski współczynnik przenikania ciepła. 

W efekcie duże okna mogą chronić dom przed zimnem w chłodne miesiące i przed upałem w gorące. Aby przeszklenia wielkogabarytowe się nie nagrzewały w ciepłe dni, warto również mądrze zaplanować usytuowanie ich tak, by nie wychodziły na zachodnią ani południowo-zachodnią stronę świata (gdzie jest najwięcej słońca).

Jeśli rozważasz zakup okien o dużych wymiarach, skorzystaj z okna-konfigurator. To proste narzędzie, które pozwoli ci skonfigurować wymarzone przeszklenie i poznać jego cenę.