Najprostsze sposoby na samodzielne uszczelnianie okien

Nadchodząca zima to dobry moment, by przyjrzeć się nieszczelnościom okien w domu. Gdy przez szczeliny wpada zimny wiatr, musimy bowiem płacić więcej za ogrzewanie. Co zrobić, by szybko i sprawnie zakleić wszystkie dziury?

 

Dlaczego okno przestaje być szczelne?

Problem związany z przepuszczaniem przez przeszklenia chłodnego powietrza z dworu to nie tylko niedogodność wpływająca na komfort domowników. Według szacunków szczeliny przy oknach mogą powodować uciekanie aż 30% ciepła z domu. Przekłada się to na większe rachunki za prąd. 

Dlaczego zatem w obrębie okna powstają dziury i szczeliny? Może to wynikać z jego niewłaściwego montażu – dlatego pracę tę należy zlecić wykwalifikowanym fachowcom z dobrego salonu okien. Najlepiej postawić przy tym na okna z gwarancją

Inne powody nieszczelności to nieodpowiednie wyregulowanie na zimę oraz zużycie elementów mechanizmu okna. Najszybciej niszczą się uszczelki i to one mogą być odpowiedzialne za wnikanie do domu zimna. 

 

Sprawdź szczelność okna

Oczywiście możemy zbliżyć dłoń do różnych miejsc na oknie i wyczuć, czy przepuszcza ono chłód. Inny sposób to test z wykorzystaniem kartki papieru. Należy włożyć ją między ościeżnicę a skrzydło okienne, a następnie zamknąć okno. Jeśli kartkę można bez przeszkód wyciągnąć, to znak, że okno wymaga uszczelnienia. Ten sposób oznacza zwykle, że okno warto wyregulować. 

 

Zacznij od uszczelek

Jak już wspomnieliśmy, podstawową rzeczą, którą należy sprawdzić, są uszczelki. Ich wymiana jest prostym i szybkim sposobem na uszczelnienie okna. Zanim udamy się jednak do sklepu, zajrzyjmy do instrukcji obsługi okna i upewnijmy się, jakie uszczelki będą do niego pasować – zbyt duże nie spełnią swojej roli i uniemożliwią swobodne poruszanie skrzydłami okna. 

Jak wymienić uszczelki w oknie? Najpierw zdejmijmy stare i dokładnie wyczyśćmy miejsce, gdzie się znajdowały – brud i tłuszcz sprawią bowiem, że nowe uszczelki nie będą się dobrze trzymać. Na końcu usuwamy z uszczelek taśmę zabezpieczającą i dokładnie przyklejamy. Nic trudnego, prawda?

 

Silikon na drobne dziurki

Jeśli nieszczelności są malutkie, pomoże nam silikon. Wykazuje on odporność na wilgoć, nasłonecznienie i zmiany temperatury, nie rozwijają się też na nim pleśń ani grzyby.

Jednak uwaga – trzeba go dobrać odpowiednio do powierzchni, którą ma przykrywać. Niedobrze dobrany nie będzie się trzymał. Możemy zakupić na przykład silikon neutralny, który pasuje do elementów PCV, muru, betonu i tynku. 

Jak nakładać silikon na szczeliny przy oknie? Materiał ten kupuje się w kartuszach i nakłada w zależności od wielkości dziury. Nadmiar należy usunąć palcem lub szpatułką. 

 

Pianka poliuretanowa na większe szczeliny

Jeśli w obrębie okna pojawiły się spore dziury, szczególnie między ramą okienną a murem, możemy zamaskować je pianką uszczelniającą. Jak to zrobić? 

Piankę nakładamy specjalnym pistoletem. Trzeba to zrobić umiejętnie, ponieważ po zaaplikowaniu trzykrotnie zwiększa swoją objętość. Gdy podeschnie, nadmiar usuwamy specjalnym nożykiem, a na całość nakładamy tynk lub taśmę. Dzięki temu będzie zabezpieczona przed promieniowaniem UV. W efekcie zyskujemy trwałą, mocną izolację termiczną. 

 

A może taśma lub gąbka?

Są to nieco mniej polecane metody uszczelniania. Gąbka uszczelniająca to wprawdzie sposób szybko i łatwy, jednak mimo że wykonuje się je z trwałych materiałów, manewrowanie skrzydłami okiennymi może prowadzić do ich względnie szybkiego zużycia. 

Taśmy uszczelniające zaś to sposób dla profesjonalistów – można przy nich popełnić sporo błędów, lepiej więc ich stosowanie zostawić fachowcom.