Kupujesz rolety zewnętrzne? Zwróć uwagę na te kwestie!

Większość z nas, gdy słyszy słowo „rolety”, wyobraża je sobie we wnętrzu domu. Tymczasem możliwe jest także wyposażenie domu w rolety zewnętrzne. To rozwiązanie ma wiele zalet: takie rolety nie tylko świetnie chronią przed nadmiernym ciepłem i zimnem, ale też przed hałasem z zewnątrz. Dają przy tym poczucie bezpieczeństwa i intymności, świetnie wyciemniając pomieszczenia. Czym się kierować przy ich wyborze?

 

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne nie są jednolitym produktem – na rynku mamy do wyboru szeroki wachlarz możliwości. Wiele zależy od tego, czy poszukujemy rolet do już wybudowanego domu, czy może do takiego, który dopiero planujemy postawić.

Jeśli nasz dom jest dopiero w planach, mamy większe pole manewru. Możemy na przykład zdecydować się na rolety zewnętrzne podtynkowe lub nadprożowe. Te pierwsze są zakładane w elewacji budynku, drugie zaś charakteryzują się tym, że skrzynka rolet znajduje się w nadprożu okna, a więc musi mieć ono odpowiedni kształt zaplanowany zawczasu.

Jeśli zaś mówimy o budynku, który już stoi, nasze możliwości to rolety zewnętrzne elewacyjne, naokienne oraz nakładane. Elewacyjne są niedrogie i często wybierane – ich skrzynka znajduje się nad oknem, a prowadnice – po bokach wnęki. W naokiennych skrzynka instalowana jest we wnęce okiennej (może więc przysłaniać nieco światła dziennego i nie jest polecana przy małych oknach). Nakładane zaś chowają się w ścianie.

Przy wyborze rolet warto zwrócić uwagę, czy będą się szybko brudzić – w elewacyjnych brud na przykład łatwo się osadza, a w naokiennych nie.

 

Rolety do zadań specjalnych

Rolety mogą stanowić „pancerz” naszego domu, trudny do sforsowania przez złodziei – szczególnie, jeśli wybierzemy te antywłamaniowe. Są one oczywiście odpowiednio droższe, ale znacząco utrudnią dostanie się do środka nieproszonym gościom.

Materiał konstrukcyjny, na który się zdecydujemy wybierając rolety, powinien być dostosowany ponadto do ich umiejscowienia (na okna, drzwi lub okna tarasowe). Jeśli chodzi o materiały, z których się je wykonuje, to najbardziej wytrzymałe są rolety stalowe. Możemy też postawić na drewniane, plastikowe lub aluminiowe.

 

Automatyka w roletach

Nie każdy wie o tym, że rolety nie muszą być obsługiwane siłą naszych rąk – te nowoczesne coraz częściej są w pełni zautomatyzowane. Oznacza to także, że można je zaprogramować do tego, by same się otwierały i zamykały o wybranych przez nas porach.

Może to być naprawdę wygodne na co dzień. Latem mogą się na przykład zamykać wtedy, gdy słońce wzbija się wysoko na niebo, a dzięki temu przyczyniać się do zachowania w domu przyjemnego chłodu. Zimą zaś taka automatyka może nawet zmniejszyć nasze rachunki za ogrzewanie: rolety będą się zamykać, by ochronić wnętrze przed wychłodzeniem.

Na końcu warto dodać, że najlepiej jest wybierać rolety wiodących na rynku producentów, takich jak Drutex. Wówczas mamy pewność, że fachowcy odpowiednio je zamontują.