Kuchnia z oknem panoramicznym – zalety i wady tego rozwiązania
Okno panoramiczne w kuchni ułatwia gotowanie, wietrzenie i… pozwala oszczędzić na rachunkach za prąd. Sprawdzamy, co można jeszcze zyskać na montażu okna panoramicznego w kuchni i o czym warto wiedzieć, zanim się na nie zdecydujemy.
Panoramiczne okno na świat
Wyobraź sobie, że gotujesz obiad, wyglądając przez duże okno. Za szybą rozciąga się piękny widok na zadbany ogród. Twoje oczy odpoczywają, patrząc na zielone drzewa i krzewy, a przez duże przeszklenie wpada światło dzienne, które sprawia, że kuchnia jest jasna i przestronna.
Takie duże okno to właśnie okno panoramiczne, które może rozciągać się nawet na szerokość całej ściany. Wielkogabarytowe przeszklenia są zazwyczaj montowane w salonach lub jadalniach, z powodzeniem sprawdzają się jednak także w kuchniach. Sprawdźmy dlaczego.
Duże okno w kuchni – dlaczego warto?
Kuchnia z oknem panoramicznym to propozycja dla osób ceniących sobie nowoczesność i funkcjonalność. Takie przeszklenie doskonale doświetla wnętrze sprawiając, że podczas gotowania zużywamy mniej prądu, a przy tym mniej męczymy wzrok.
Wielkogabarytowe okno umieszczone nad blatem lub na jednej ze ścian, na przykład w sąsiedztwie stołu, umożliwia też efektywne wietrzenie, które w kuchni jest po prostu niezbędne.
Trzeba też wspomnieć o tym, że okno panoramiczne, niezależnie od tego, czy zostało wykonane z PCV, drewna czy aluminium, daje wrażenie powiększenia przestrzeni. Przestronna kuchnia jest wygodna i przyjemnie spędza się w niej czas. Szczególnie, jeśli za oknem rozciąga się miły dla oka widok.
Okno panoramiczne w kuchni – na co uważać?
Duże szyby wymagają częstego czyszczenia, zwłaszcza jeśli znajdują się w kuchni. Musimy więc przygotować się na to, że okno panoramiczne, aby ładnie się prezentowało, trzeba będzie regularnie myć.
Jeśli chcemy mieć kuchnię z oknem panoramicznym, musimy też wiedzieć, że ze względu na swoje duże rozmiary takie przeszklenie będzie droższe niż zwykłe. Wysoka cena okna panoramicznego to jednak nie wszystko – dłuższy jest także czas realizacji takiego zamówienia.
Zanim kupimy okno panoramiczne do kuchni, przemyślmy dobrze jego położenie. Nie planujmy wielkogabarytowego okna w miejscu, które będzie się mocno nasłoneczniać, ponieważ sprawi to, że w kuchni będzie bardzo gorąco. Warto też zawczasu pomyśleć nad sposobem przysłonięcia takiego dużego okna roletami, żaluzjami lub zasłonami.
Okno panoramiczne w kuchni – czy to dobry pomysł?
Mimo stosunkowo wysokiej ceny okna panoramiczne w kuchni świetnie się sprawdzają. Gotowanie z widokiem na zieleń za oknem, o ile nasz dom sąsiaduje z ogrodem, parkiem lub lasem, to sama przyjemność.
Pamiętajmy, że okna panoramiczne dają nam sporo możliwości w kwestii wyglądu czy technikaliów. Takie przeszklenie może otwierać się na różne sposoby (uchylnie, rozwierno-uchylnie, przesuwnie, może też być oknem nieotwieralnym, czyli stałym), może mieć też prawie dowolną wielkość czy kształt. Przykładowo do kuchni często zamawiane są okna horyzontalne, wertykalne lub narożne.
Na jakikolwiek rodzaj okna panoramicznego się zdecydujemy, możemy mieć pewność, że wyposażona w nie kuchnia będzie jasna, nowoczesna i stylowa!