Które okna i dlaczego przepuszczają dużą ilość światła dziennego?

Jeśli chcemy, by nasze okna w domu zapewniały nam dużo światła słonecznego, przy ich zakupie wieźmy pod uwagę współczynnik przepuszczalności światła. Wiąże się on z konstrukcją szyby i określa, ile światła przedostanie się przez przeszklenie do wnętrza. 

 

Dlaczego szyba w oknie powinna przepuszczać dużo światła?

Człowiek potrzebuje do życia światła dziennego – bez niego ludzki mózg zaczyna produkować w nadmiarze melatoninę, czyli hormon snu. W efekcie w dzień z czasem zaczynamy się czuć zmęczeni, przygnębieni, brakuje nam ochoty na cokolwiek. W nocy zaś nie możemy efektywnie spać, przez co budzimy się jeszcze bardziej ospali i wyczerpani. Błędne koło się zamyka. 

Niedostateczny dostęp do światła słonecznego ma także swoje konsekwencje zdrowotne: rozregulowuje zegar biologiczny, powoduje bóle głowy, problemy z koncentracją, drażliwość, a nawet prowadzi do rozregulowania gospodarki hormonalnej organizmu. Może przyczyniać się także do osłabienia odporności i zaburzać rozwój kości u dzieci, prowadząc m.in. do krzywicy. 

Dlatego tak ważne jest, by tam, gdzie mieszkamy, stworzyć sobie odpowiednie warunki także pod kątem dostępu do światła. To zaś zależy od okien (przede wszystkim ich konstrukcji, a w tym od samej szyby), jak również ich ustawienia względem stron świata. 

 

Współczynnik przepuszczalności światła – co to takiego?

Intuicyjnie wiemy, że duże okno oznacza dużo światła. Czy to jednak prawda? Jasne, ale nie tylko od wielkości przeszkleń zależy, ile promieni słonecznych wpadnie do domu. Ilość światła dziennego zależy bowiem w dużej mierze także od konstrukcji szyby

Zacznijmy jednak od samych okien. Największa przepuszczalność światła jest we wnęce okiennej (100%). Po wstawieniu pojedynczego okna spada ona do 80%, a dwuskrzydłowego ze słupkiem – do 55%. Dodatkowo światło dzienne blokują szprosy (do 45%). 

Jeśli zaś chodzi o szybę, to w jej przypadku warto kierować się współczynnikiem przepuszczalności światła oznaczanego jako Lt (ang. light transmission). Określa go norma PN-EN 14351-1+A1:2010. Współczynnik ten pokazuje, ile widzialnego światła słonecznego przedostaje się przez szybę do środka domu. Nie można go jednak mylić ze współczynnikiem przepuszczalności energii słonecznej 

Współczynnik przepuszczalności światła podaje się w wartości procentowej (im wyższy, tym więcej światła przepuszcza tafla). 

 

Od czego zależy ile światła przepuści szyba okienna?

Ciekawostką jest, że światło docierające do Ziemi ze słońca to w 3% UV (promienie ultrafioletowe), 55% IR (promienie podczerwone), a 42% światło widzialne. Owe światło nie przenika jednak w całości przez szybę okna – tylko część przedostaje się do środka, a część zostaje odbite. 

Przepuszczalność światła przez szybę okienną zależy od wielu aspektów. Możemy wśród nich wymienić:

  1. Ilość tafli szkła w pakiecie – im więcej, tym mniejsza przepuszczalność.
  2. Skład surowców budujących szybę.
  3. Grubość szyb.
  4. Pokrycie powłoką niskoemisyjną, warstwą tlenków metali itp. 

Istotne jest oczywiście także samo szkło, z którego wykonano przeszklenie. Zwykłe szkło (float) ma współczynnik przepuszczalności światła nawet 90%. Jeśli jednak zdecydujemy się na szybę o specjalnych właściwościach, wartość tego współczynnika może być znacznie niższa. 

Oto przykłady:

  • szkło niskoemisyjne – współczynnik przepuszczalności światła ok. 75%;
  • szkło selektywne – współczynnik przepuszczalności światła ok. 35-75%;
  • szkło przeciwsłoneczne absorpcyjne, czyli antisol – współczynnik przepuszczalności światła ok. 32-72%;
  • szkło refleksyjne – współczynnik przepuszczalności światła ok. 10-62%. 

Jeśli więc chcemy cieszyć się w domu stałym i nieskrępowanym dostępem do światła słonecznego w ciągu dnia, poza innymi parametrami warto też brać pod uwagę współczynnik przepuszczalności światła. Jest to istotne szczególnie w tych pomieszczeniach, gdzie spędzamy najwięcej czasu, czyli w salonie, kuchni, jadalni i pokoju dziecka.