Jakie rodzaje okien skrzynkowych mamy do wyboru?

Są niezwykle urokliwe, nawiązują do czasów sprzed lat i chociaż nie pasują do każdego typu budownictwa, mają swoje zalety, szczególnie wizualne. Czym są okna skrzynkowe i jakie rodzaje tych okien są dostępne do kupienia na rynku?

 

Okna skrzynkowe – czar dawnych lat

Opowieść o oknach skrzynkowych trzeba zacząć od tego, że najpopularniejsze były w czasach od XIX do połowy XX wieku. Obecnie spotkać je można głównie w budynkach stylizowanych na stare (na przykład niektórych kamienicach), wiejskich domkach, dawnych pałacykach, dworkach czy na starówkach miast.

Ich cechą charakterystyczną jest rama przypominająca skrzynkę (stąd nazwa), która składa się z dwóch ram: wewnętrznej i zewnętrznej (krosna i ościeżnicy). Skrzydła takich okien otwierają się albo częściowo do wewnątrz i częściowo na zewnątrz, albo tylko do środka, a te wewnętrzne są zawsze nieco większe. Szyby zaś dzielą się na kilka mniejszych. Co ciekawe, niektóre modele okien skrzynkowych są wyposażone u góry w lufcik. Te wszystkie nietypowe dość elementy sprawiają, że ten rodzaj okien stanowi wyjątkowo urokliwą ozdobę budynku.

 

Trzy rodzaje do wyboru

Mimo tego, że ich czasy świetności sięgają czasów sprzed stu i więcej lat, okna skrzynkowe występują w trzech rodzajach:

  1. Okna polskie, zwane też skrzynkowo-polskimi – ich skrzydła otwierają się na zewnątrz budynku i do środka.
  2. Okna krosnowe – najpopularniejszy typ, wykonane na bazie krosna połączonego z ościeżnicą. Najczęściej można je zobaczyć na wsiach, w starych dworkach, pałacach, a także kamienicach.
  3. Okna półskrzynkowe – najrzadziej spotykane; poza ościeżnicą w ramie takich okien znajdują się krośniaki, czyli poziome elementy wykonane z krosna, natomiast ich skrzydła mają taką samą szerokość, ale inną wysokość.

Współczesne okna skrzynkowe

Produkowane obecnie okna skrzynkowe tylko z wyglądu przypominają swój dawny pierwowzór. Są od nich dużo bardziej wytrzymałe, szczelne, mają znacznie lepsze parametry związane z przenikaniem ciepła i izolowaniem od hałasów z zewnątrz, a nawet mogą stanowić ochronę przed złodziejami (w wersji antywłamaniowej).

Producenci wychodzą też naprzeciw oczekiwaniom klientów – z których większość stanowią właściciele dawnych dworków, pałacyków, a także domów stylizowanych na dawne – także pod kątem wyglądu takich okien. Współcześnie można wybierać w różnych odcieniach lakierów, zdobieniach, a także przeszkleniach. Jeśli zaś chodzi o materiały, korzysta się z drewna o najwyższej jakości: litego lub warstwowo klejonego. Najczęściej sięga się przy tym po sosnę, dąb, modrzew lub cedr kanadyjski. Dzięki temu każdy może dopasować okna skrzynkowe do swoich oczekiwań i wyglądu danego budynku.

To wszystko sprawia, że w obecnych czasach na okna skrzynkowe decydują się naprawdę wymagający i wiedzący czego chcą klienci. Okna skrzynkowe zaś stanowią niebanalną i charakterystyczną dekorację wielu dawnych oraz stylizowanych na dawne budynków.