Jakie okna wybrać do domku letniskowego?
Domek letniskowy wymaga okien, które będą odpowiadały naszym potrzebom szczególnie w ciepłych miesiącach. Skoro ma stanowić bazę wypadową na weekendy i wakacje, powinien przede wszystkim chronić przed upałem. Jakie okna wykazują dobrą termoizolację? Sprawdźmy.
Okna do domku letniskowego kontra upał
Wybieranie okien do domku letniskowego przypomina nieco wybór przeszkleń do domu, w którym mieszkamy cały rok. Trzeba mieć jednak na uwadze różnice, które dzielą te dwie sytuacje. Przede wszystkim w domku letniskowym spędzamy najwyżej kilka miesięcy w roku, w dodatku miesięcy ciepłych. Druga kwestia to to, że przez długi czas domek taki stoi nieużywany. Jak przekłada się to na wybór okien?
To proste – okna do domku letniskowego powinny być wybierane w dużej mierze pod kątem ochrony przed upałem. Skoro będziemy spędzać w nim miesiące letnie, pewnie nie ominie nas gorąco, przed którym będziemy chcieli się schronić. Z racji tego, że domki letniskowe muszą spełniać pewne wymogi prawa budowlanego (m.in. nie mogą przekraczać 35 m2, mieć pięter ani piwnicy), zdarza się, że szybko się nagrzewają. Odpowiednie przeszklenia zminimalizują ten problem. Oto nasze propozycje.
Okna do domku letniskowego: drewniane, plastikowe czy aluminiowe?
Możemy zdecydować się zarówno na okna plastikowe, jak i drewniane – jedne i drugie cechują się dobrymi parametrami cieplnymi i akustycznymi. Aluminiowe są do domków działkowych najrzadziej wybierane chociażby ze względu na dość wysoką cenę (w porównaniu do okien PCV) i niższy poziom termoizolacji (w podrównaniu do drewnianych). W dodatku jeśli się uszkodzą, nie można ich naprawić – wymagają wtedy wymiany.
Cała istota wyboru tkwi jednak w ilości szyb. Wersja budżetowa – okna dwuszybowe – mimo niższej ceny są już przeżytkiem. Polecane są natomiast okna trzyszybowe, które dobrze izolują termicznie i akustycznie. Przy takich szybach mamy większą pewność, że domek się nie nagrzeje.
Żaluzje i rolety w domku – czy warto je montować?
Z pewnością podniosą cenę inwestycji, ale tak, zdecydowanie warto. Żaluzje lub rolety osłonią okna przed promieniami słonecznymi. Jeśli jesteśmy w stanie przeznaczyć na budowę domku więcej pieniędzy, możemy zakupić rolety zewnętrzne wzmocnione tak, by stanowiły zabezpieczenie antywłamaniowe. Trzeba bowiem pamiętać, że domek letniskowy będzie pewnie stał przez wiele miesięcy niezamieszkany, co często kusi złodziei.
Rozmieszczenie okien w domku letniskowym
Powinniśmy też pomyśleć o efektywnym wietrzeniu i mądrym rozmieszczeniu okien w domu. Oznacza to, że warto zwrócić uwagę na to, na którą stronę świata będą wychodzić przeszklenia. Od południowej jest najwięcej słońca – lepiej nie planować w tym miejscu żadnego kluczowego pomieszczenia, ponieważ może być w nim bardzo gorąco.
Wystrój domku zależy też od wyglądu okien
Ostatnia kwestia to rzecz jasna prezencja domku letniskowego. Każdy chciałby, by wyglądał on jak najlepiej. Okna należy więc dobrać do elewacji, stylu budynku, koloru drzwi, dachu czy ścian.
Warto dodać, że wiele domków letniskowych jest budowanych z drewna, jednak nie ma konieczności, by dopasowywać do nich drewniane okna. Możemy zdecydować się na przeszklenia plastikowe z okleiną drewnopodobną, która będzie tworzyła doskonałą imitację naturalnego materiału.
Jeśli jednak zdecydujemy się na okna drewniane, będziemy musieli zapłacić za nie więcej niż za PCV, jednak naturalny materiał ma swoje zalety. Przede wszystkim drewno jest bardzo wytrzymałe, nadaje budynkowi wyjątkowy wygląd, a przy tym jest ekologiczne i w naturalny sposób filtruje powietrze. To cechy często pożądane w działkowych domkach!