Jakie okna pasują do wnętrza w stylu skandynawskim?

Prostota, minimalizm i funkcjonalność to podstawowe cechy stylu skandynawskiego. Przy aranżacji wnętrza w tym stylu warto też zadbać o dopasowanie do niego okien. Oto najważniejsze zasady, które powinny spełniać okna korespondujące ze stylem skandynawskim. 

 

Na czym polega styl skandynawski?

Wywodzie się on z Europy Północnej i od lat inspiruje ludzi w wielu krajach na świecie. Jego magia tkwi przede wszystkim w połączeniu minimalizmu i użyteczności. Wnętrze utrzymane w stylu skandynawskim jest przytulne, ale jednocześnie eleganckie i stylowe. Powinno ułatwiać odpoczynek i sprzyjać skupieniu przy pracy. Z tego powodu nie może być zagracone – ważny jest umiar i uporządkowanie. 

Dominującymi kolorami w stylu skandynawskim są jasne odcienie, szczególnie biel, beż i szarości. By je przełamać, można skontrastować je bardziej wyrazistymi barwami oraz wzorzystymi tkaninami. Do tego stylu pasują też materiały naturalne, w tym przede wszystkim drewno i kamień. 

 

Okna w stylu skandynawskim – najważniejsze cechy 

Aby wnętrze było harmonijne i wszystko w nim do siebie pasowało, powinniśmy zadbać o jego zaplanowanie już na etapie wykończeniowym. Dlatego jeśli mamy taką możliwość, warto dopasować do aranżacji także okna. Przeszklenia bowiem mocno wpływają na wygląd pomieszczeń. 

Okna pasujące do stylu skandynawskiego powinny być:

  • duże, najlepiej o wąskich ramach, aby wpuszczać do domu jak najwięcej światła dziennego i optycznie powiększać wnętrze;
  • utrzymane w pasujących do otoczenia ramach – tutaj rozpiętość kolorystyczna jest spora. Profile okienne mogą być jasne, szczególnie białe, mogą też być drewniane lub drewnopodobne (okleina). Z drugiej strony możemy postawić na silny akcent w postaci okien czerwonych, antracytowych, grafitowych, a nawet czarnych, jak również wybrać barwę wiśniową, kolor dębu oregon lub złotego, które będą ożywiać neutralne wnętrze;
  • niczym nie przysłonięte, by nie zasłaniać dostępu do światła, lub udekorowane drewnianymi żaluzjami bądź delikatnymi firankami. Takie firanki powinny być długie, półprzeźroczyste, utrzymane w jasnym kolorze. Najlepiej sprawdzą się tutaj naturalne materiały: bawełna lub muślin;
  • funkcjonalne – z tego względu poleca się m.in. systemy przesuwne, które także pozwalają na szeroki dostęp do światła dziennego.

 

Co postawić na parapecie?

Skoro omówiliśmy już okno, warto wspomnieć jeszcze o odpowiednim zaaranżowaniu parapetu. W styl skandynawski wpisują się raczej minimalistyczne dodatki, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by na parapecie stanęły bibeloty w postaci drewnianych ramek na zdjęcia, pamiątek z podróży, świec zapachowych czy wazonów z kwiatami, które będą dopasowane kolorystycznie do wystroju wnętrza.

Wspomnieliśmy już, że styl skandynawski lubi to, co użyteczne – jeśli więc dysponujemy dużym parapetem, możemy poukładać na nim poduszki i stworzyć wyjątkowe siedzisko. W ten sposób stworzymy dodatkową funkcjonalną przestrzeń!