Jakie okna chronią przed smogiem?

Szacuje się, że smog zabija rocznie na świecie 3,7 miliona osób. To praktycznie trzy razy tyle niż ludzi ginących w wypadkach samochodowych. Sytuacja od lat jest bardzo poważna, na różne sposoby staramy się więc chronić przed zanieczyszczonym powietrzem. Nie każdy wie o tym, że pomóc w tym mogą okna. 

 

Smog, czyli cichy zabójca

Smog to zjawisko atmosferyczne, które łączy w sobie trzy elementy: wyprodukowane przez ludzi zanieczyszczenia, mgłę oraz brak wiatru. To właśnie w takich warunkach jesteśmy narażeni na wdychanie szkodliwych dla zdrowia gazów, tlenków azotu, tlenku węgla, dwutlenku siarki, ołowiu czy wielopierścieniowych węglowodorów aromatycznych, w tym rakotwórczego benzopirenu. 

Długotrwałe oddychanie smogiem z czasem skutkuje rozmaitymi problemami ze zdrowiem (kaszlem, dusznościami, bólami głowy, zmęczeniem, osłabieniem) oraz poważnymi chorobami (m.in. astmą, rakiem krtani, gardła i płuc, POCHP). Zatrważające jest to, że według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) aż 33 z 50 najbardziej zanieczyszczonych miast w Unii Europejskiej znajduje się w Polsce! 

Dlatego tak ważne jest, abyśmy wiedzieli, jak się chronić na co dzień. Szczególnie, że smog dokucza nam przez większą część roku – pojawia się w sezonie grzewczym, a więc jesienią, zimą i wiosną. 

 

Walka ze smogiem

Najprościej jest oczywiście nie wychodzić z domu w dni, gdy stężenie pyłów w powietrzu jest szczególnie wysokie. Nie każdy jednak może sobie na to pozwolić. Zanim wyjdziemy na dwór, powinniśmy więc uzbroić się w specjalną maseczkę z filtrem, który wyłapuje szkodliwe cząsteczki. 

Jeśli natomiast chodzi o ochronę powietrza w domu, poleca się korzystać z oczyszczaczy. Ich działanie polega na filtrowaniu powietrza z pyłów, pleśni, grzybów, roztoczy i kurzu. 

Inną ciekawą formą walki ze smogiem są okna, a dokładniej – nawiewniki. 

 

Okna, które filtrują powietrze

W ofercie wielu firm znajdziemy obecnie okna z nawiewnikami antysmogowymi. Jak działają? Bardzo prosto: filtrują powietrze z drobin, pyłów, bakterii, spalin, kurzu oraz grzybów, czyli wszystkiego, co fruwa na zewnątrz, a jest dla nas niebezpieczne. Ich skuteczność jest naprawdę wysoka i sięga 98%. 

Takie pożyteczne nawiewniki sprawdzą się głównie w dużych miastach i wszędzie tam, gdzie jakość powietrza jest – mówiąc delikatnie – nienajlepsza. Poleca się je także tym grupom ludzi, którym smog szkodzi szczególnie: kobietom w ciąży, dzieciom, seniorom, a także osobom schorowanym. 

A co jeśli mamy już w domu okna z nawiewnikami? Możemy dokupić do nich antysmogową nakładkę filtrującą bez potrzeby wymiany całej konstrukcji. 

 

Czy zimą trzeba wietrzyć dom?

Tak, podobnie jak w czasie pozostałych pór roku także zimą ważne jest wietrzenie. Trzeba to jednak robić mądrze. Przede wszystkim wtedy, gdy stężenie pyłów w powietrzu nie jest alarmująco wysokie – w tym celu warto śledzić najnowsze alerty. Możemy je sprawdzić w internecie lub zainstalować w telefonie specjalną aplikację. 

W taki dzień rano i wieczorem należy otworzyć wszystkie okna na oścież, ale tylko na kilka minut, by nie wychłodzić całego mieszkania. Pamiętajmy, że brak wietrzenia jest złym pomysłem, ponieważ w domu także „czają się” różne niebezpieczne dla nas zanieczyszczenia, w tym roztocza, grzyby i alergeny. Należy je usunąć – w innym przypadku wciąż będziemy je wdychać.