Jaki rodzaj okuć okiennych wybrać?
Okucia okienne to cała mechanika okna (wraz z klamką), która pozwala okno otwierać, zamykać i uchylać. Dzięki okuciom możliwa jest też mikrowentylacja, a nawet – przy zastosowaniu wersji antywłamaniowej – ochrona domu przed złodziejami. Wpływają one też na szczelność okna. A jakie rodzaje okuć okiennych mamy do wyboru?
Okucia obwiedniowe
Są najpopularniejsze. Charakteryzują się tym, że są rozmieszczone na całym obwodzie skrzydła (stąd ich druga nazwa: obwodowe), gwarantując dzięki temu dużą szczelność (dociskają okno do ramy). Możemy wybierać spośród różnych kategorii tego rodzaju okuć, np.:
- rozwieralno-uchylne – najczęściej wybierane przez klientów, umożliwiają otwarcie okna na oścież i jego uchylenie. Można je kupić w wersji z wbudowanym napędem, który sprawia, że możemy sterować oknem z odległości za pomocą telefonu – wystarczy tylko mieć dostęp do internetu.
- Rozwieralne – dają możliwość otwierania okna na oścież.
- Uchylne – okno z takimi okuciami można jedynie uchylić.
Okucia obwodowe można stosować w oknach i drzwiach balkonowych, których waga nie przekracza 150 kg. Co zatem zamontować w cięższych? W takich przypadkach poleca się systemy przesuwne PSK lub HST.
System PSK
W tym systemie, gdy okno jest zamknięte, skrzydło przesuwne i stałe tworzy linię prostą. Gdy chcemy je otworzyć, należy skrzydło uchylić i odsunąć od progu, a następnie przesunąć po szynie. Daje to możliwość poruszania w cichy i lekki sposób oknem nawet o dużych gabarytach. To ważne, gdyż okna i drzwi z systemem PSK mogą mierzyć nawet 160 cm, a przejście, które tworzą po otwarciu, nawet półtora metra.
Warto dodać, że przy tym systemie możliwe jest wykonanie niskiego progu, który będzie wygodny m.in. dla osób starszych, niepełnosprawnych i dzieci.
System HST
W przypadku tego systemu, by otworzyć okno, skrzydło ruchome przesuwamy za skrzydło stałe. Możemy je zatrzymać w dowolnym miejscu i zabezpieczyć przy pomocy klamki. System ten jest polecany do naprawdę dużych przeszkleń, osiągających nawet 14 m². Mimo dużych gabarytów okno z takimi okuciami lekko i płynnie sunie po rolkach na szynie wbudowanej w podłodze, więc otwieranie skrzydła nie wymaga użycia siły. Co więcej, system HST można wyposażyć w napęd i korzystać z okna za pomocą pilota, a nawet je odpowiednio zaprogramować.
Co wybrać?
Wszystko zależy od naszych potrzeb i… zasobności portfela. Najtańsze są zwykle okucia obwodowe, najdroższe zaś – system HST. Z kolei ten drugi jest najbardziej nowoczesny, wygodny i funkcjonalny. Jeśli mamy w planie zamontować naprawdę duże przeszklenia, to właśnie system HST może być dla nas najlepszym wyborem. W przypadku niewielkich lub standardowych wielkościowo okien prawdopodobnie wystarczą nam okucia obwiedniowe.
Na koniec warto dodać, że okucia okienne wymagają konserwacji, jeśli chcemy, by nam długo i dobrze służyły. Warto je regularnie czyścić, oliwić i smarować.