Jak zasłonić duże okna przesuwne, tarasowe lub balkonowe?
Duże okna w domu wyglądają nowocześnie i sprawiają, że wnętrze jest przestronne i funkcjonalne. Tylko czym takie duże okno zasłonić? Oto kilka ciekawych propozycji.
Duże okna – czym je zasłonić?
Coraz więcej Polaków decyduje się zamontować w domu duże okna. Niektóre z nich są przesuwne, czasem narożne lub po prostu wychodzące na taras czy balkon. Dają one wrażenie powiększenia przestrzeni w domu, świetnie doświetlają w ciągu dnia wnętrze, a przy tym wyglądają niezwykle nowocześnie.
Bywa jednak, że chcemy je przysłonić – w ciągu dnia, gdy słońce za mocno grzeje, lub wieczorem, by być mniej widocznym przy włączonych światłach. Na szczęście mamy do tego wiele możliwości. Pod uwagę przy wyborze należy brać z jednej strony to, by osłona okna trafiała w nasz gust i pasowała do wystroju pomieszczenia, z drugiej zaś – by była praktyczna i funkcjonalna.
Wspomniana już praktyczność sprawdzi się szczególnie w kuchni. Tam, gdzie gotujemy, należy postawić na przesłony łatwe w czyszczeniu. Odradzamy też zawieszanie długich firan, które mogą powiewać na wietrze i przeszkadzać, a nawet spowodować pożar, jeśli wisiałyby w pobliżu kuchenki. W kuchni sprawdzą się więc np. rolety plisowane z możliwością zwinięcia do góry lub dołu okna, zazdroski lub żaluzje.
A co z pozostałymi pomieszczeniami w domu? Jeśli duże okna znajdują się w sypialni czy salonie, możemy przebierać w możliwościach.
Firany nie muszą być staromodne!
Nowoczesne okna, a duże przeszklenia możemy do takich zaliczyć, wymagają nowoczesnej oprawy. Wprawdzie firanki kojarzą nam się zwykle z klasycznym wystrojem, jednak możemy wybrać takie, które sprawdzą się także w nietradycyjnych wnętrzach.
Mowa na przykład o firanach marszczonych, które układa się na taśmie falowej, dzięki czemu nie zmieniają ułożenia nawet podczas przeciągów, a także panelach firanowych – dostępnych w rozmaitych wzorach i kolorach.
Jeśli firany to dla nas za mało, możemy połączyć je z zastosowaniem rolet wewnętrznych, które lepiej wyciemnią wnętrze.
Rolety, czyli wiele możliwości
W przypadku rolet wewnętrznych mamy naprawdę wiele opcji wyboru. Możemy przebierać w ich kolorach i rodzajach, wybrać rolety przepuszczające światło lub takie, które po opuszczeniu całkowicie nas od niego odetną. Dzięki pokryciu specjalną powłoką ochronną rolety nie blakną z czasem, a ich wyczyszczenie jest naprawdę łatwe.
Które rolety wybrać do dużych okien? Wszystko zależy od gustu i wystroju domu, jednak do wielkogabarytowych przeszkleń często poleca się rolety rzymskie. Są eleganckie i pięknie ozdabiają okno.
Z ciekawszych, choć mniej oczywistych rozwiązań, wspomnieć należy o roletach wolnowiszących materiałowych. Są dobrym wyborem do dużych okien – mogą mieć nawet 4 metry szerokości.
Tutaj także panuje spora dowolność: możemy zdecydować się na te wykonane z półprzeźroczystych tkanin, przez które będzie prześwitywać światło zza okna, lub zdecydować się na grubsze, a nawet podgumowane, które całkowicie wyciemnią pomieszczenie.
Rolety wolnowiszące materiałowe cechują się tym, że są odpowiednie dla alergików – wszystko dzięki zaimpregnowaniu, które minimalizuje zbieranie się kurzu na tkaninie.
Żaluzje z różnych materiałów
Ostatnia propozycja to żaluzje – te na duże okna mają zwykle szerokość listewek 25 lub 50 mm. Zwykle wykonuje się je z drewna lub bambusa, można je zamówić też z aluminium. Wyglądają stylowo i umożliwiają regulowanie ilości światła dziennego, które wpada do środka.
W przypadku naprawdę szerokich okien poleca się podzielić żaluzje na mniejsze części. To pozwoli na odsłanianie tylko tej części przeszklenia, którą chcemy, bez podciągania żaluzji na całej szerokości. Takie węższe żaluzje przydają się też w przypadku okien balkonowych lub tarasowych – jeśli chcemy wyjść na zewnątrz, nie musimy wówczas odsłaniać całego przeszklenia.