Jak zaplanować rozmieszczenie okien w domu względem stron świata?

Okna od strony wschodniej wpuszczą do domu najwięcej światła z samego rana, te z zachodniej zaś – po południu. Jakie więc pomieszczenia będą przy nich odpowiednie? Od której strony zorganizować kuchnię, a od której salon czy sypialnię? Jak nasłonecznione są pokoje od strony północnej i południowej?  

 

Ekspozycja okien i ich waga dla komfortu domowników

To, na którą stronę świata będą wychodzić okna w domu, wpływa na ilość światła, która wpada do konkretnych pomieszczeń, jak również porę dnia, gdy są one najlepiej oświetlone. Jeśli jesteśmy na etapie projektowania domu, należy wziąć to pod uwagę i zawczasu zastanowić się, z której strony chcielibyśmy mieć pokój dziecięcy, a z której łazienkę czy salon. 

Pamiętajmy, że stopień oświetlenia pomieszczeń to nie tylko komfort na co dzień (zarówno zbyt dużo słońca, które może oślepiać, jak i zbyt mało światła dziennego działają na nas niekorzystnie). Wpadające do środka promienie słoneczne mogą z jednej strony pomagać dogrzać dom zimą, z drugiej zaś – przegrzewać go latem. Z tego względu dostępem do nich trzeba mądrze gospodarować.

 

Okna północne i wschodnie – delikatne oświetlenie

Okna od strony północnej dają gwarancję równomiernego oświetlenia przez cały dzień. Takie wnętrze nie będzie się przegrzewać, nie będziemy mieć w nim też do czynienia z mocnym operowaniem promieni słonecznych. To dobre warunki, by zorganizować sypialnię, toaletę, łazienkę, kuchnię lub gabinet do pracy. 

Okna wschodnie zaś sprawiają, że w środku będziemy mieć dużo słońca z samego rana, a w ciągu dnia wnętrze będzie oświetlone równomiernym światłem dziennym. Dopiero późnym popołudniem może się w takim pomieszczeniu zrobić ciemno i być może konieczne będzie zapalenie lampki. Co zorganizować w sąsiedztwie okna od wschodniej strony? Sprawdzi się tu kuchnia, jadalnia i gabinet. Możemy też zaplanować od wschodu sypialnię, jednak przydadzą nam się wtedy rolety lub żaluzje – w innym przypadku rano będzie nas budzić ostre słońce. 

 

Okna południowe i zachodnie – dużo słońca

Okna od południa oznaczają, że do środka będzie wpadać dużo światła, co sprzyja funkcjonowaniu i poprawia samopoczucie. W takim pomieszczeniu można ograniczyć zapalanie światła sztucznego. Od strony południowej warto więc zorganizować salon lub pokój dziecięcy. Odradza się natomiast planować w takim miejscu kuchnię, która będzie się szybko nagrzewać – a przecież często i tak jest w niej gorąco w wyniku używania kuchenki czy piekarnika.

Pamiętajmy też, że nagrzane od słońca szyby mogą ocieplać pomieszczenie – jest to korzystne zimą, ponieważ poprawia bilans energetyczny budynku, a nam pozwala oszczędzić na ogrzewaniu. 

Co innego okna od strony zachodniej – zapewniają one tak silne nasłonecznienie, że lepiej unikać umieszczania przeszkleń w tym kierunku. Pełne słońce będzie bowiem zbytnio nagrzewać dom, a nas razić i utrudniać wypoczynek i pracę. 

 

Jakie szyby?

Okna to nie jedyny element domu, który wpływa na jego nasłonecznienie. Ważne są też:

  • szyby – a dokładniej ich przepuszczalność światła (parametr L) i całkowita przepuszczalność energii słonecznej (g). Jeśli chcemy, by jak najwięcej światła i energii słonecznej wpadało do środka, powinny być jak najwyższe. Jednak uwaga, sprzyja to przegrzaniu wnętrza;
  • wysokie drzewa i krzewy za oknem blokujące dostęp do światła i słońca;
  • wysokie budynki;
  • zadaszenie tarasu.