Jak przygotować okna do sezonu jesienno-zimowego?
Kończy się lato i nadchodzi jesień – to ostatni dzwonek, by zabezpieczyć okna przed nadejściem zimnych dni. Wystarczy tylko kilka drobnych prac, by zwiększyć ich szczelność i ochronić przed nadmiernym zniszczeniem spowodowanym chłodnym wiatrem oraz opadami deszczu, śniegu i gradu. Jak to zrobić?
Myj i czyść
Przed późną jesienią oraz zimą okna należy przede wszystkim wyczyścić w każdym zakamarku. Nie chodzi tylko o kwestie estetyczne. Dokładne mycie sprawi, że zauważymy wszelkie rysy i pęknięcia wpływające na szczelność okien, których mogłoby nie być widać pod warstwą brudu.
Do umycia szyb warto używać specjalnych środków w sprayu, a do ram wystarczy odrobina płynu do mycia naczyń, woda i miękka ściereczka. Odradza się natomiast używania silnych substancji chemicznych, środków ściernych i płynów z rozpuszczalnikami, które mogłyby uszkodzić okno.
Do czyszczenia okien warto wybierać raczej pochmurne dni. W te słoneczne (oraz mroźne) podczas mycia na szybach powstają smugi i zabrudzenia.
Pamiętajmy, by wyczyścić też uszczelki i okucia, czyli cały mechanizm okna. To od nich zależy, czy będzie ono szczelne i zimą spełni swoją energooszczędną funkcję.
Mycie okna to też pierwszy krok to jego konserwacji.
Konserwuj
W przypadku okien drewnianych konieczna jest też ich regularna konserwacja. Drewno wymaga zabezpieczenia, by było wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, szczególnie te związane z sezonem jesienno-zimowym.
Konserwacji wymaga powłoka lakiernicza stolarki okiennej. Brud i kurz to bowiem idealne pożywienie dla mikroorganizmów, które powodują niszczenie okien drewnianych.
Jak konserwować? Należy zacząć od wyczyszczenia ram okiennych delikatnymi środkami – wystarczy woda z odrobiną płynu do mycia naczyń. Następnie nakładamy warstwę mleczka konserwującego.
Jeśli znajdziemy na ramach jakieś niewielkie zadrapania lub otarcia, najlepiej jest je przeszlifować drobnoziarnistym papierem ściernym. Potem przecieramy powierzchnię wilgotną szmatką, a nadniszczone miejsca pokrywamy dwiema warstwami farby lub lakieru odpowiadające kolorowi naszego okna.
Sprawdź stan techniczny
Przed zimą dobrze jest sprawdzić, czy wszystkie ruchome części okien odpowiednio działają. Jeśli nie, możemy spróbować je wyregulować zgodnie z instrukcją dołączoną do okien. Gdy już to zrobimy, zaleca się zabezpieczyć zawiasy i ruchome części okuć, smarując je wazeliną techniczną lub smarami na bazie silikonu. To sprawi, że nie będzie się do nich przyklejać brud.
Przyjrzyj się uszczelkom
Te drobne elementy w dużej mierze odpowiadają za szczelność okna – dlatego tak ważne jest, by dokonać ich przeglądu przed zimą. Może się bowiem okazać, że wymiana kilku z nich sprawi, że w domu zrobi się cieplej i mniej zapłacimy za ogrzewanie. Szczególnie wnikliwie należy przyjrzeć się uszczelkom znajdującym się na dole okna, ponieważ najszybciej się brudzą i uszkadzają.
Aby uszczelki były chronione przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i przed zamarzaniem, możemy je posmarować środkami bazującymi na żywicach silikonowych. Są one dostępne w sklepach budowlanych.