Jak dobrać okna dwukolorowe?
Polacy coraz częściej rezygnują w domach z firan i zasłon, coraz chętniej eksponując okna. Nic dziwnego, są one wszak świetnym uzupełnieniem wystroju wnętrza. Szczególnie, jeśli je starannie do niego dobierzemy. Pomogą nam w tym okna dwukolorowe. Czym są i jak je dobrać?
Czym są okna dwukolorowe?
Okna, które po obu stronach muszą mieć ten sam kolor, to już przeszłość – od pewnego czasu producenci umożliwiają zamówienie okien, które mogą mieć inną barwę na zewnątrz, a inne wewnątrz domu. Takie okna dwukolorowe, zwane też bicolor, to duże ułatwienie aranżacyjne, ponieważ dają możliwość lepszego wpasowania kolorystycznego w styl zarówno pomieszczeń, jak i całego budynku: jego elewacji, koloru rynien czy drzwi.
To także szansa dla tych osób, które mają mieszkania należące do wspólnot mieszkaniowych bądź mieszkają w kamienicach objętych dozorem konserwatorskim. W takich miejscach zwykle nie wolno ingerować w wygląd budynku. Jeśli więc chcemy w nich wymienić okno, możemy kupić takie, które na zewnątrz wpasowuje się w dany styl architektoniczny i nie „odstaje” od pozostałych, a od wewnętrznej strony ma taki kolor, który najbardziej nam odpowiada.
Jeśli więc na zewnątrz do twojego domu pasują okna ciemne, a wewnątrz jasne (lub odwrotnie), możesz zdecydować się właśnie na ich profile w dwóch kolorach. W zależności od producenta mamy szeroki wybór oklein, które możemy wybrać – zarówno kolorystycznych, jak i imitujących na przykład drewno.
Na jakie kolory okien się zdecydować?
Barwę okien dobierzmy do stylu domu i jego wnętrza. Na zewnątrz zwykle najlepiej pasują okna ciemne, a w środku jasne (chociaż nie jest to oczywiście regułą!).
Wewnątrz najbardziej uniwersalne są okna białe, które dopasowują się do większości pomieszczeń. Będą one także idealne do wnętrz w stylu angielskim.
W domach nowoczesnych dobrze jest postawić na okna grafitowe, szare lub srebrne, które pasują do bardziej „surowego” wystroju wnętrza. Na zewnątrz możemy pokusić się o okna pokryte okleiną antracytową bądź z aluminium.
Jeśli chodzi o imitację drewna na profilach okien PCV, to najczęściej wybierane są okleiny o barwie ciemnego orzecha, złotego bądź ciemnego dębu, a także mahoniu. Możemy też zdecydować się na przykład na odcień sosny. Drewnianą imitację ramy okiennej należy dobrać tak, by pasowała do odcienia mebli oraz posadzek. Drewno świetnie współgra ze stylami takimi jak: tradycyjny, rustykalny, klasyczny, skandynawski czy prowansalski.
To nie wszystko: najodważniejsi klienci wybierają okna w zdecydowanych kolorach. Rama w odcieniu intensywnej zieleni czy żółci może pozornie wydawać się ekscentryczna, jednak umiejętnie wpasowana w wystrój pomieszczenia zapewni niepowtarzalny efekt. Takie mocne kolory to żadna nowość w domach m.in. Niemców, Hiszpanów czy Holendrów.
Wybór koloru okien warto przemyśleć i uzależnić od stylu domu i odcienia jego elementów zewnętrznych (rynien, drzwi, elewacji, dachówek) oraz wewnętrznych (mebli, podłogi, elementów wyposażenia). Właściwie dobrane będą tworzyły z nimi spójną, a często niepowtarzalną całość.