Dlaczego okna parują? Jak zapobiegać parowaniu szyb?
Para wodna, skroplona na powierzchni szyby. To dość częsty widok w domach, czy mieszkaniach, szczególnie późną jesienią, zimą i wczesną wiosną. Jakie są powody powstawania tego zjawiska i co można na to zaradzić?
Jakie są przyczyny parowania okien?
Wbrew pozorom, to nie nieszczelność okien jest powodem parowania szyb. Co więcej, okazuje się, że jest to jedna z najrzadziej występujących przyczyn, na równi z niewłaściwym montażem. Co więc powoduje, że woda skrapla się na powierzchni szyby?
- brak wystarczającej wentylacji w pomieszczeniu,
- wysoka wilgotność w pomieszczeniu,
- duża różnica temperatur między wewnętrzną, a zewnętrzną częścią okna,
- ekspozycja okien,
- warunki zewnętrzne np. opady atmosferyczne, zbiorniki wodne w bliskiej okolicy.
Należy pamiętać, że parowanie może być spowodowane jednym, bądź kilkoma przyczynami jednocześnie. Dlatego przed przystąpieniem do eliminowania problemów, warto je jednoznacznie określić.
Wewnątrz, czy na zewnątrz?
Skroplona para wodna od wewnętrznej strony okna może być naturalnym zjawiskiem fizycznym, które wynika z różnicy temperatur. Można wręcz powiedzieć, że jest to wskaźnik dobrej izolacji termicznej szyby, bo to właśnie szyby są bezpośrednio odpowiedzialne za izolację przed zimnym powietrzem. Nie bez znaczenia pozostaje wentylacja, a dokładniej czy jest wystarczająca do danego pomieszczenia. Szczególnie w pomieszczeniach gdzie poziom wilgotności jest wysoki, brak odpowiedniej wentylacji może zwiększać zjawisko parowania okien, chociażby w kuchni czy łazience. W takiej sytuacji, zjawisko skraplania pary wodnej jest w zupełności naturalne i świadczy o wysokiej szczelności okien. Ciepłe powietrze, nie mogąc przedostać się na zewnątrz, skrapla się na najzimniejszych elementach w pomieszczeniu, w tym na szybach. Aby pozbyć się pary, wystarczy przewietrzyć pomieszczenie. Regularne wietrzenie i zapewnienie odpowiedniej cyrkulacji powietrza pozwala wyeliminować problem.
Parowanie okien od zewnętrznej strony spowodowane jest podobnym zjawiskiem fizycznym. Skroplona para na zewnątrz widoczna może być szczególnie w okresie jesiennym oraz wiosennym. Wtedy wnętrza nie są ogrzewane, a duże wahania temperatury w dzień oraz w nocy powodują skraplanie się pary. Co ciekawe, mało kto wie, że nawet wystawienie okien na konkretne strony świata może mieć wpływ na pojawianie się pary wodnej po zewnętrznej stronie. Okna wyeksponowane na północ oraz wschód będą parować częściej, niż te po stronie południowej czy zachodniej.
Sposoby na parowanie szyb
Jak widać, parowanie szyb nie zawsze oznacza poważny problem. Aby zniwelować pojawiające się krople wody wystarczy zastosować się do kilku prostych rad. Zacznijmy od odpowiednich warunków wewnątrz pomieszczeń:
- stała temperatura w pomieszczeniach, z zakresu 18-21 st. C,
- wilgotność powietrza nie powinna przekraczać 40%,
- należy zapewnić odpowiednią cyrkulację powietrza,
- umiejscowienie grzejników bezpośrednio pod oknami,
- włączanie okapu podczas gotowania.
Jednym z najskuteczniejszych rozwiązań w walce z wilgocią, a tym samym parą wodną są nawiewniki ramowe. Obecnie coraz częściej jest to standard podczas zakupu nowej stolarki okiennej. Nawiewnik to element zamontowany w górnej części okna. Jego głównym zadaniem jest doprowadzenie świeżego powietrza z zewnątrz, pomimo zamkniętych okien, w sposób kontrolowany. Dzięki zastosowaniu nawiewników znacząco poprawiamy cyrkulację powietrza w pomieszczeniach. Chłodniejsze powietrze z zewnątrz miesza się z ciepłym, które gromadzi się przy suficie. W wyniku mieszania temperatury, świeże powietrze opada na dół. Zapewnia to komfortowy dopływ świeżego powietrza, nawet gdy na zewnątrz jest znacznie zimniej.
Innym skutecznym sposobem na walkę z wilgocią, może być osuszacz powietrza, nazywany również pochłaniaczem wilgoci. Są to urządzenia pasywne lub aktywne (zasilane prądem), które filtrując powietrze, dzięki specjalnym filtrom zatrzymują nadmiar wilgoci i doprowadzają do uzyskania optymalnego poziomu wilgotności powietrza (40%). Nadmiar wilgoci, w postaci wody, gromadzony jest w zbiorniku wewnątrz urządzenia.
Parowanie szyb od strony wewnętrznej, czy zewnętrznej, jest z reguły wynikiem naturalnych zjawisk fizycznych. Przedstawione sposoby mogą skutecznie pomóc w walce z takimi efektami wilgoci. Mimo to, może pojawić się sytuacja, która powinna wzbudzić niepokój wśród domowników – zaparowane szyby wewnątrz pakietu szybowego. Takie zjawisko może oznaczać dość jednoznacznie nieszczelność pakietu, a to z kolei świadczy o straceniu właściwości izolacyjnych poprzez rozszczelnienie. W takiej sytuacji zalecamy kontakt ze specjalistą. Najczęściej jest to jasny sygnał, że nasza stolarka okienna wymaga wymiany na nową.