Czy warto wymieniać okna jesienią?
Gdy za oknem hula zimny wiatr, zaczynają się wzmożone opady deszczu, a temperatura spada, zaczynamy rozważać wymianę starych okien na nowe. Wtedy bowiem odczuwamy w domu ich nieszczelność – do środka wpada zimne powietrze, a my podkręcamy ogrzewanie. Tylko czy jesień to dobry czas na montaż okien? A może lepiej zaczekać do wiosny?
Wymiana okien jesienią – tak czy nie?
Przyjmuje się, że najlepszy czas na wymianę okien to wiosna i wczesna jesień. Jeśli więc chcemy zdążyć przed zimą, dobrze jest umawiać ekipę montażową mniej więcej do końca października. Dlaczego? Wtedy jest jeszcze stosunkowo ciepło, ale nie ma już upałów, a jednocześnie nie grożą nam jeszcze siarczyste mrozy. Pogoda jest istotna z dwóch powodów:
- Po pierwsze przy montowaniu okien będą one przez dzień lub dwa otwarte, a więc powietrze będzie się dostawać do środka. W zależności od temperatury na zewnątrz może to spowodować przegrzanie lub zbytnie wychłodzenie domu.
- Taśma rozprężna oraz pianka izolacyjna działają prawidłowo tylko powyżej temperatury -10°C. gdy jest zimniej, mogą stracić swoje właściwości, a tym samym okno nie zostanie prawidłowo zamontowane.
Jeśli więc we wrześniu czy październiku, a nawet w listopadzie (jeśli pogoda pozwoli) uznamy, że nasze okna są nieszczelne, a zimne powietrze wdziera się do środka, możemy jeszcze w tym roku wymienić je na nowe.
W takim przypadku wymiana okien jesienią to dobra inwestycja – zakup energooszczędnych przeszkleń może bowiem sprawić, że gdy temperatura na dworze spadnie, dobre okna będą nas skutecznie izolować od chłodu. Szacuje się, że mogą one nawet o połowę obniżyć rachunki za ogrzewanie!
Na co się zdecydować?
Nowe okna powinniśmy dobrać zarówno do elewacji budynku, jak i wystroju wnętrza. Wygląd to jednak nie wszystko – najistotniejsze są parametry.
Wśród nich prym wiedzie wspomniana już termoizolacja. Przy zakupie zwracajmy uwagę na współczynnik przenikania ciepła Uw. Im jest on niższy, tym większa energooszczędność okien, czyli mniejsze straty ciepła. Maksymalny współczynnik przenikania ciepła okien wynosi 1,1 W/m²K dla pionowych i 1,3 W/m²K dla dachowych.
Warto też zakupić okna, które dobrze izolują od hałasów z zewnątrz. Izolacyjność akustyczną okien oznacza się symbolem Rw i wyraża w decybelach. Jeśli mieszkamy w głośnej okolicy, na przykład w sąsiedztwie ruchliwej ulicy, najlepsze będą okna o parametrach 35-45 db. Jeśli zaś w cichym otoczeniu, wystarczy nam zakres 30-35 db.
Przy wyborze okien ważne są także rozmaite szczegóły: okucia, zabezpieczenia antywłamaniowe, szyby, sposoby otwarcia itp. Przy ich wyborze dobrze jest poradzić się specjalistów z renomowanych salonów okien, takich jak Drutex. Przed rozmową z ekspertami możemy też skorzystać ze strony okna-konfigurator.pl. Tam skonfigurujemy okno idealne dla siebie, dobierając jego poszczególne parametry.