Ciepły montaż okien – na czym polega?
To, czy okno będzie szczelne, nie jest zależne tylko od parametrów technicznych stolarki, ale też od właściwego montażu. Jak zatem montować okna, by nie wypuszczały ciepła z budynku? Poznajmy lepiej ciepły montaż.
Nie wystarczy kupić, trzeba jeszcze właściwie zamontować
Dobre okna to takie, które cechują się odpowiednimi parametrami termoizolacyjności. Oznacza to między innymi, że jesienią i zimą nie ulatuje przez nie z domu ciepło. Nazywa się je z tego powodu oknami energooszczędnymi, ponieważ dosłownie oszczędzają energię, którą bez nich wydalibyśmy na ogrzewanie pomieszczeń.
Nie każdy jednak wie, że kupno okien energooszczędnych to dopiero połowa sukcesu – aby dobrze działały, muszą być jeszcze właściwie zamontowane. Stosowany przez lata montaż „na pianę”, czyli przy użyciu wyłącznie pianki poliuretanowej, nie wystarczy, by spełniały swoją funkcję. Aby zniwelować mostki termiczne odpowiadające za utratę ciepła z domu przy oknach energooszczędnych stosuje się ciepły montaż. Co to takiego?
Tajniki ciepłego montażu okien
Ciepły montaż nazywa się też montażem warstwowym ze względu na zastosowanie w nim trzech warstw izolacji:
- pianki izolującej termicznie i akustycznie;
- taśmy paroprzepuszczalnej,
- taśmy paroizolacyjnej (paroszczelnej).
Od standardowego montażu ciepły montaż różni więc ilość zastosowanych materiałów. Pianka poliuretanowa, by dobrze izolowała, musi być bowiem sucha. Zabezpiecza się więc ją dwiema taśmami.
Od zewnątrz stosuje się taśmę paroprzepuszczalną, która chroni przed wiatrem, promieniowaniem UV oraz przenikaniem do środka wilgoci. Dzięki niej jednocześnie woda nagromadzona w szczelinie może odparować.
Od wewnątrz zaś piankę chroni taśma paroizolacyjna – uszczelnia ona okno i powoduje, że z wnętrza domu do pianki nie przenika para wodna ani wilgoć.
Ciepły montaż – dlaczego warto?
Kombinacja materiałów zastosowanych w montażu warstwowym sprawia, że z domu nie ucieka ciepło – szacuje się, że aż o 75% w porównaniu do montażu wyłącznie „na pianę”! To znacznie ogranicza wydatki, które trzeba by było ponieść na ogrzewanie domu w zimne dni.
Dodatkowo ciepły montaż zapobiega powstawaniu w domu pleśni i zawilgotnienia. Odpowiedni mikroklimat, który się dzięki niemu tworzy, sprzyja więc także naszemu zdrowiu i samopoczuciu.
Jaka jest cena ciepłego montażu?
Montaż ten jest droższy od standardowego i wynosi około 40 zł za metr bieżący. Warto jednak ponieść ten koszt, ponieważ to od montażu zależy, czy okna będą trzymać ciepło, a więc działać prawidłowo.