7 najlepszych sposobów, by zabezpieczyć okna przed dziećmi
Ile razy słyszy się w mediach o wypadkach, w których dziecko wypadło z okna? Zazwyczaj wiążą się one z chwilą nieuwagi rodzica lub opiekuna: mama wyszła na moment do kuchni, tata poszedł tylko na chwilę do łazienki lub babcia chciała tylko pójść do pokoju obok odebrać telefon… Takie historie kończą się często trwałym kalectwem lub śmiercią malucha. A przecież łatwo im zapobiec – wystarczy zawczasu zabezpieczyć okna w domu. Jak to zrobić? Oto najlepsze sposoby.
1. Blokada na okno
Jedno z najczęstszych rozwiązań to po prostu blokada, która zabezpiecza okno. Może mieć ona różnoraką formę i jest łatwa w montażu – wystarczy ją przyczepić za pomocą śrubokrętu lub wkrętarki. Mamy do wyboru na przykład:
- blokadę ze stalową linką (jedną stronę montujemy na skrzydle okna, a drugą na ramie lub sąsiedniej komorze okna). Ma ogromną wytrzymałość – może wytrzymać nawet 500 kg obciążenia. Po jej zainstalowaniu możemy albo mieć możliwość mikrowentylacji, albo uchylania okna, albo jego otwieranie na szerokość około 12 cm.
- Blokadę montowaną do ramy okiennej. W zależności od jej typu okno można uchylić (wówczas mamy też możliwość ustawienia mikrowentylacji) lub nie. Stosuje się ją jako dodatkowe zabezpieczenie. Może utrzymać obciążenie nawet do 250 kg.
- Zamek na kluczyk. Montuje się go na dole okna. Dzięki niemu nie można okna otworzyć, ale możliwe jest jego uchylenie i mikrowentylacja.
2. Klamka z kluczykiem
Występuje w różnych wersjach, na przykład kluczyk może się wsuwać na klamce lub od dołu. Możemy też wybrać rozwiązanie, w którym po zamknięciu okno zatrzaskuje się samo i nie wymaga już przekręcania klucza. Jest to naprawdę bezpieczna opcja tak długo, jak długo pamiętamy, by okno na ów kluczyk zamykać, a sam kluczyk chować w miejsce niedostępne dla dzieci.
3. Klamka z przyciskiem
Taki przycisk montuje się w klamce lub pod nią. Dobrze, jeśli do jego naciśnięcia trzeba użyć siły – dziecku będzie trudniej z niego skorzystać. Jak działa takie zabezpieczenie? Wbudowany przycisk trzeba nacisnąć przy jednoczesnym przekręceniu klamki. To zabezpieczenie jest dobrym pomysłem przy małych dzieciach – starsze mogą w mig nauczyć się, jak mimo takiej zapory otworzyć okno.
4. Mocna moskitiera
Na pewno nie może być jedynym zabezpieczeniem, jednak stanowi dodatkowe utrudnienie dla dziecka. Dobra moskitiera to taka, która nie jest wiotka i nie odpadnie od okna pod naporem malucha. Odradzamy więc te, które klei się na klej, a polecamy ramkowe czy rolowane.
5. Szyba antywłamaniowa
Dla niektórych rodziców ten sposób może wydać się dziwny, ale przypomnijmy sobie, jak często dzieci grają w domu w piłkę. Uderzenie nią w szybę może spowodować, że rozpadnie się na dziesiątki maleńkich kawałków o ostrych krawędziach. Szyba antywłamaniowa nie dość, że jest znacznie trudniejsza do zbicia, to jeszcze nie rozpada się tak jak zwykła. To rzecz, którą warto zamontować szczególnie w dziecięcym pokoju.
6. Aranżacja mebli wokół okien
Wyobraźnia dziecka jest niczym nieograniczona: każdy maluch uwielbia się wspinać na meble, przesuwać krzesła czy układać zabawki tak, by móc wejść jak najwyżej, na przykład na parapet. Dlatego najlepiej jest nie stawiać w pobliżu okien kanap, foteli czy szafek, a także elementów, które dziecko może samodzielnie podsunąć i się po nich wspiąć (lekkich pufów, taboretów itp.). Czasem oznacza to całkowite przearanżowanie przestrzeni w mieszkaniu, jednak warto to zrobić – bezpieczeństwo dziecka jest przecież ważniejsze niż ładne ustawienie mebli w pokoju.
7. Rozmowa
Zabezpieczenia na niewiele się zdadzą, jeśli nie będziemy dziecka przestrzegać przed niebezpieczeństwem. Uczmy je, że tylko dorosły może otwierać okno, że nie wolno mu wchodzić na parapet ani się wychylać. Pamiętajmy, że dzieci są szybkie i sprytne, błyskawicznie się też uczą. To, że malec dziś nie potrafi wcisnąć guzika zabezpieczającego w klamce nie oznacza, że jutro się tego nie nauczy lub… że nie pokaże mu tego starsze rodzeństwo. Nie pozostawiajmy więc dzieci bez nadzoru i przy każdej okazji przypominajmy im, jak ważne jest zachowanie bezpieczeństwa wokół okien.