5 najczęstszych błędów w montażu drzwi wejściowych

Aby drzwi wejściowe dobrze chroniły przed intruzami, zimnem i hałasem z zewnątrz, muszą mieć nie tylko dobre parametry, ale także zostać prawidłowo zamontowane. Podpowiadamy, na co zwracać uwagę podczas ich obsadzania. Oto 5 najczęstszych błędów w montażu drzwi wejściowych:

 

Błąd 1. Źle wymierzone ościeże

Zanim zamówimy drzwi w sklepie stacjonarnym lub internetowym, musimy precyzyjnie wymierzyć otwór drzwiowy. Ważne, aby przed zdjęciem wymiarów, dobrze oczyścić ościeże i sprawdzić, czy wszystkie kąty mają po 90 stopni. Dopiero po wykonaniu tych czynności, możemy za pomocą miarki budowlanej wymierzyć szerokość i wysokość otworu drzwiowego. Należy robić to precyzyjnie i bez pośpiechu, gdyż błędnie zdjęte wymiary będą skutkować zakupem za małych lub za dużych drzwi w stosunku do ościeży.  

 

Błąd 2. Zbyt wczesny montaż

Innym częstym błędem, do którego dochodzi podczas montażu drzwi wejściowych, jest wstawianie ich jeszcze przed skończeniem mokrych prac wewnątrz budynku. Tymczasem czynność ta powinna być przeprowadzona po skończeniu wylewek i tynków oraz po dokładnym ich osuszeniu. Przyspieszenie montażu drzwi powodować może pojawianie się pleśni i grzyba oraz nieprzyjemnego zapachu wewnątrz budynku, których naprawdę trudno będzie się pozbyć. 

 

Błąd 3. Źle przygotowane otwory drzwiowe

Zanim wstawimy futrynę w otwór drzwiowy, musimy dobrze przygotować jego krawędzie. W nowych budynkach na ich powierzchni często zalegają bowiem resztki zaprawy murarskiej, tynku, pył czy kurz. Z kolei po wyjęciu strach drzwi bywa, że na ościeżach zostają resztki materiałów izolacyjnych lub powstają ubytki w murze. Zadaniem dobrego montażysty jest idealne wygładzenie powierzchni ościeży, uzupełnienie ewentualnych braków w ścianie oraz zagruntowanie otworu. Tymczasem często zdarza się, że etap ten jest robiony niedbale lub w ogóle pomijany, co skutkuje później nieszczelnością drzwi. 

 

Błąd 4. Osadzanie futryn „na oko”

Wynajmując ekipę montażową do drzwi, warto sprawdzać, czy w trakcie montażu ościeżnicy, dokonuje ona kontroli pionu i poziomu. Niestety nader często zdarza się, że z powodu rutyny lub pośpiechu futryna zamontowana jest krzywo. Tymczasem by drzwi działały sprawnie i były szczelne, przestrzeń między ościeżą a ościeżnicą powinna być taka sama na całym obwodzie futryny. 

 

Błąd 5. Nadużywanie pianki montażowej

To bardzo częsty błąd popełniany przez montażystów. Bywa, że na samej piance opiera się całe mocowanie drzwi.  Tymczasem pianka montażowa powinna być tylko używana do wypełniania pustych przestrzeni między ościeżnicą a krawędziami otworu drzwiowego. Ponadto montażyści powinni zabezpieczyć futrynę przed pianką, która pod wpływem temperatury rozpręża się. W tym celu stosuje się specjalne rozpórki. Gdy to nie zostanie zrobione, może dojść do odkształcenia się ościeżnicy i odskakiwania skrzydła przy próbie jego zamknięcia.