4 główne zalety rolet zewnętrznych w oknach na poddaszu
Rolety okienne to coś, co przydaje się w każdym domu. Na różne sposoby wpływają na komfort przebywania w jego środku. Docenić je można także, a może przede wszystkim w pomieszczeniach na poddaszu, gdzie poleca się montować szczególnie rolety zewnętrzne. Dlaczego? Jakie są ich największe zalety?
1. Ochładzają (latem)
Pomieszczenia na poddaszu szybko się nagrzewają, a w takich warunkach trudno spać i funkcjonować. By je ochłodzić, zwykle włączamy klimatyzację lub wentylatory. To generuje spore koszty, a przy tym jest mało wygodne – ciągły szum wiatraka to nic przyjemnego. Dużo łatwiej jest zaciągnąć rolety okienne. Te montowane na zewnątrz okna absorbują światło i ciepło, wyciemniając pomieszczenia po opuszczeniu i tworząc w środku przyjemny cień. Tym sposobem możemy zapewnić sobie w domu odpowiednią temperaturę.
2. Ogrzewają (zimą)
Bliskość dachu i zalegający na nim nierzadko śnieg, a także narażenie na zimny wiatr pomieszczeń na poddaszu sprawiają, że jest w nich często sporo chłodniej niż w innych częściach domu. Wiąże się to z koniecznością ich dogrzewania i tym samym płacenia więcej za prąd. Podczas gdy latem opuszczenie rolet zewnętrznych gwarantuje obniżenie temperatury w środku, tak zimą wpływa na termoizolacyjność, a tym samym pomaga zatrzymać ciepło wewnątrz domu. Szacuje się, że taka osłona okna poprawia izolację pomieszczeń nawet o kilkanaście procent.
3. Wyciszają (od hałasu)
Bębniący o szyby na poddaszu grad czy deszcz to zmora tych, którzy mają na poddaszu sypialnię. Taki hałas przeszkadza nie tylko spać, ale też oglądać telewizję, czytać czy pracować. Izolowanie od hałasu związanego z warunkami atmosferycznymi to kolejna zaleta rolet zewnętrznych, które wyciszają tego rodzaju dźwięki na tyle, że są one słyszalne w dużo mniejszym stopniu. Dodatkowo chronią także okno przed gradem, deszczem i śniegiem.
4. Ułatwiają (korzystanie z okna)
Okna na poddaszu mogą znajdować się na różnej wysokości. Bywa, że do niektórych z nich mamy utrudniony dostęp – są na tyle wysoko, że wymagają przystawiania drabiny. W ich przypadku, jeśli wybralibyśmy standardowe rolety wewnętrzne, za każdym razem musielibyśmy się do nich wspinać, by je opuścić lub podnieść. Rolety zewnętrzne możemy natomiast wyposażyć w zdalne sterowanie.
W tym zakresie możemy postawić na zasilanie elektryczne, czyli obsługę za pomocą pilota bądź przycisku umieszczonego w pobliżu okna. Pilot ma tę zaletę, że umożliwia sterowanie wszystkimi roletami w pomieszczeniu naraz. Inną opcją jest zasilanie solarne, czyli wykorzystywanie energii słonecznej. Ten ekologiczny sposób sprawdza się szczególnie, jeśli nie możemy doprowadzić prądu w pobliże okna. Wówczas na rolecie montuje się panel solarny, który ją zasila.