3 najlepsze sposoby na zabezpieczenie okien, gdy mamy w domu kota

Dla kota – szczególnie jeśli mieszkamy na (wysokim) piętrze – niebezpieczne są nie tylko okna otwarte na oścież, ale też te uchylone do góry. Ciekawski mruczek może się chcieć przez nie wydostać na zewnątrz i zakleszczyć się w wąskiej szczelinie. Tak zaklinowany kot często dusi się lub doznaje poważnych, a w konsekwencji śmiertelnych obrażeń wewnętrznych. To dlatego tak ważne jest, by mając w domu kota, zadbać o jego bezpieczeństwo i zawczasu zabezpieczyć okna. Jak to zrobić? Oto trzy najlepsze sposoby.

 

1. Kratka – wybierz tę solidną!

Mamy do wyboru kratkę z tworzywa sztucznego lub metalową. Ta pierwsza jest lekka i łatwo się ją zdejmuje – istnieje więc ryzyko, że kotu uda się ją sforsować. Znacznie lepsza jest kratka okienna metalowa, która stanowi lepszą barierę dla zwierzaka.

W przypadku kratek istotny jest także sposób ich montowania. Solidniejsze są te, które trzeba przykręcić niż te, które się klei do ramy okiennej. Dlaczego? Klej lub paski mocujące mogą z czasem zacząć odczepiać się od okna, a tym samym stanowić poważne ryzyko dla kota.

Warto dodać, że kratki okienne, chociaż niedrogie, nie są najlepszą opcją, jeśli chcemy zapewnić pupilowi maksimum bezpieczeństwa. Znacznie lepsze pod tym względem wydają się siatki.

 

2. Siatka – niewidoczna i łatwa w montażu

Tutaj mamy dwie opcje: siatkę z tworzywa polipropylenowego (elastyczna i lekka) oraz z polietylenu (solidna, wytrzymała i znacznie bardziej odporna zarówno na kocie pazury i zęby, jak i zmienne warunki pogodowe). Siatkę możemy przymocować do ramy okiennej, co pozwala na pełne otwarcie okna, które jest całkowicie chronione siatką, lub do ramy na wysokości uchyłu, dzięki czemu możemy okno uchylić, a szczelina u góry jest zabezpieczona przed kotem.

Siatki, które chronią mruczki przed wypadnięciem, są dostępne w różnych kolorach, dzięki czemu można je dopasować do wystroju wnętrza, koloru okien czy elewacji. Taka siatka może być praktycznie niewidoczna, a jednocześnie świetnie spełniać swoją funkcję.

Siatka ma ponadto dużą zaletę względem kratki: po jej zamontowaniu możemy okno dowolnie zamykać, otwierać na oścież i uchylać bez potrzeby zdejmowania siatki. W przypadku kratki trzeba ją za każdym razem ściągać, gdy chcemy zamknąć lub całkiem otworzyć okno.

 

3. Ograniczniki

Kosztują zwykle około 15 złotych i są łatwe w montażu. Mogą mieć postać grzebienia, który umieszcza się w oknie tak, by zabezpieczyć je przed samoistnym zamknięciem. Najczęściej mają kilka opcji regulacji otwarcia w zależności od tego, jak szeroko chcemy uchylić okno. Nie tylko ochronią kota przed zakleszczeniem się, ale też zabezpieczą okno przed nagłym
zatrzaśnięciem, na przykład w razie przeciągu.

Jeśli masz w domu kota, twoim obowiązkiem jest dbanie o jego dobrostan i bezpieczeństwo. Zabezpieczenie okien to podstawa, by mruczkowi nic złego się nie stało. Najbardziej polecamy zakup siatki – jest wytrzymała i wygodna w użytkowaniu. Warto też zaznaczyć, że nie należy mylić takiej siatki z moskitierą – ta druga chroni dom przed wlatywaniem owadów, ale nie jest na tyle solidna, by kot nie mógł przez nią wypaść.